محمد اشرف غنی: ۳۵درصد هزاره‌ها به تیم «دولت‌ساز» رأی داده اند

صبح کابل
محمد اشرف غنی: ۳۵درصد هزاره‌ها به تیم «دولت‌ساز» رأی داده اند

محمداشرف غنی، نامزد ریاست جمهوری در واکنش‌ به بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات و توقف روند بازشماری آرا، از سایر نامزدان خواسته است که اجازه دهند روند بازشماری در ولایت‌های باقی‌ مانده دوباره آغاز شود.

آقای غنی که عصر روز گذشته پنج‌شنبه(۱۴قوس) در دیدار با اعضای ستاد انتخاباتی معاون دوم ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، از حوصله‌ی سیاسی مردم افغانستان قدردانی کرد و گفت:« از حوصله‌ی سیاسی‌تان واقعا تشکر می‌کنم. در جای دیگه، در سه روز نتایج را اعلان می‌کند. ما حوصله کردیم، از این جهت که ما واقعا باورمند به شفافیت استیم، به استقلال کمیسیون‌ها احترام داریم، متعهد به حاکمیت قانون استیم.»

رییس جمهور غنی، ضمن این که گفت تیم دولت‌ساز به کمیسیون انتخابات اجازه‌ی بازشماری آرا را داده است؛ اما تاکید کرد که برخی از تیم‌های انتخاباتی ترس دارند که صندوق‌هایش مورد تفتیش و شمارش آرا قرار گیرد و به همین خاطر مانع بازشماری آرا می‌شود.

او افزود: « چه کسی ترس دارد که صندوق‌های شان شمار شود، تقلب که کرده است که نمی‌خواهد که آرا بازشماری شود. تیم دولت‌ساز کدام جای گفته که با بازشماری آرا مخالف است؟ این حوصله سیاسی ما است. چه کسی بود که ادعاهای میلیونی داشت. سه و نیم هزار رای کجا و ادعای میلیونی کجا.»

این نامزد ریاست جمهوری هم‌چنان گفت که تیم دولت‌ساز اجازه نمی‌دهد که سایر تیم‌های انتخاباتی با استفاده از ضعف مردم به تعصب دامن بزنند و به گفته‌ای او:«زیاد کردن تعصب، یعنی می‌خواهید که روی هر زخم افغان نمک بپاشید. تیم دولت‌ساز این اجازه را نمی‌دهد.»

رییس‌جمهورغنی گفت:«موضوع بن‌بست  از راه تحکیم جمهوریت و حقوق شهروندی تأمین می‌شود. امید است که یک چیز ثابت شده باشد، چه کسی نامد که انتخابات را به تعویق بنداز. جواب ما چی بود؟ این بود که قانون اساسی این اجازه را به ما نمی‌دهد که سر حقوق مردم معامله کنیم. آمده بودند که خودت باش، هرچند سالی که می‌خواهی، اما یک حکومت موقت جور کن. بیادر این‌جا ماده‌ی چهار قانون اساسی را نخواندید، این اراده‌ی ملت است. گفتم که حاکمیت قانون و جمهوریت خط سرخ ما است و جمهوریت قابل معامله نیست.»

آقای غنی ادعا کرد که ۳۵ درصد مردم هزاره‌ به تیم انتخاباتی دولت‌ساز رأی داده‌اند و این رأی، آینده‌نگر، برنامه‌محور و ملت‌محور است.

رییس‌جمهورغنی، در حالی پیرامون وضعیت انتخاباتی واکنش نشان می‌دهد که از چند هفته به‌ این‌سو، دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی  به ریاست عبدالله عبدالله، مانع تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایت افغانستان شده است. آقای عبدالله، دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز را به تقلب گسترده و مداخله در امور کمیسیون انتخابات، متهم می‌کند.