محمداشرف غنی برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شد

صبح کابل
محمداشرف غنی برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شد

کمیسیون مستقل انتخابات، نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴ درصد آرا، به عنوان رییس‌جمهور افغانستان انتخابات شده است.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹ دلو)، در یک نشست خبری گفت که محمداشرف غنی با ۹۲۳۵۹۲ رأی، ۵۰٫۶۴ درصد آرا را از آن خود کرده است.

به گفته‌ی او، عبدالله عبدالله، با ۷۲۰۸۴۱ رأی، ۳۹٫۵۲ آرا را از آن خود کرده و در جایگاه دوم قرار دارد. به همین ترتیب، گلب‌الدین حکمتیار با ۷۰۲۴۱ رأی و به دست آوردن ۳٫۵۵ درصد آرا، جایگاه سوم را از آن خود کرده است.

بانو نورستانی، گفت که تمام فیصله‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، تطبیق شده است. او افزود که روند تفتیش ویژه‌ی بیش از ۱۴۰۰ محل رأی‌دهی و بازشماری ۲۸۹ محل دیگر، روز دوشنبه (۲۸ دلو) پایان یافت و بیش از ۹۵ درصد این محلات، دارای ژورنال، ریزلشیت و معلومات بایومتریکی بوده‌اند.

با این حال، اعضای ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، گفته‌اند که از روند انتخابات ریاست‌جمهوری، خارج شده‌اند و نتیجه‌ی آن را نمی‌پذیرند.

فضل‌احمد معنوی، عضو ارشد این دسته‌ی انتخاباتی، پس از چاشت روز چهارشنبه (۲۹ دلو) در برگه‌ی تویترش نوشت: «ما از روند بیرون شدیم. نه نهادی به نام کمیسون نزد ما مشروعیت دارد و نه هم نتیجه‌ی آن. دلایل عدم مشروعیت هم اظهر من‌الشمس است. گذشت زمان به همه‌ی این بی‌عدالتی‌ها پاسخ می‌دهد.»

تا کنون مشخص نیست که دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، چه اقدام‌هایی را روی دست خواهد گرفت.