غنی به طالبان: بیش از این به مردم افغانستان صدمه نزنید

صبح کابل
غنی به طالبان: بیش از این به مردم افغانستان صدمه نزنید

رییس‌جمهور غنی با استقبال از اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، هم‌چنان از این گروه می‌خواهد که بیش از این به مردم افغانستان، صدمه نزند.

آقای غنی، روز یک‌شنبه (۴ جوزا)، در پیام عیدی خود خطاب به طالبان گفت که دست از صدمه‌ زدن به مردم افغانستان بردارند، زیرا هر فردی که در این کشور قربانی می‌شود، یک داغ جبران ناپذیری را برجا می‌گذارد.

رییس‌جمهور غنی، هم‌چنان در واکنش به اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان، به نیروهای امنیتی نیز دستور داد تا آتش‌بس را رعایت کنند و حالت دفاعی را به خود بگیرند.

به گفته‌ای او، یگانه‌ راه حل اساسی مشکلات کنونی افغانستان، آغاز مذاکرات میان افغانی است و از سویی هم تأکید کرد که هیأت مذاکره‌‌کننده‌ی حکومت افغانستان آماده است تا مذاکرات را فوری آغاز کند.

آقای غنی گفت: «‌صلح خواسته‌ی ملی ما است و باید بدانیم که موافقت‌نامه‌ی صلح به افراد و گروه ها نه؛  بلکه به مردم افغانستان تعلق دارد و فیصله‌ی نهایی راجع به موافقت‌نامه‌ی صلح مربوط به مردم افغانستان، می‌شود.»

رییس‌جمهور در بخش دیگر از صحبت‌های امروز خود ضمن این که گفت دولت افغانستان، روند رهایی زندانیان طالب را تسریع می‌بخشد، هم‌چنان از طالبان نیز خواست که زندانیان دولتی را آزاد کنند.

از سویی‌هم عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز از آتش‌بس سه‌ روزه‌ی طالبان استقبال می‌کند و می‌گوید که امیدوار است که این آتش‌بس بتواند زمینه‌ی رهایی زندانیان و کاهش خشونت‌ها را در افغانستان فراهم کند.

این درحالی است که  طالبان به مناسب عید سعید قطر، آتش‌بس سه روزه اعلام کرده اند. این گروه به نیروهای خود دستور داده است تا در این سه روز از هر گونه حملات در مقابل نیروهای امنیتی افغان خود داری کنند و حالت دفاعی را به خود بگیرند.