اشرف‌غنی: طالبان از شرایطی که برای صلح آماده کردیم، برداشت نادرست کردند

عبدالرازق اختیاربیگ
اشرف‌غنی: طالبان از شرایطی که برای صلح آماده کردیم، برداشت نادرست کردند

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که حکومت افغانستان آمادگی مذاکره با طالبان را دارد؛ اما این مذاکرات باید یک چهارچوب اصولی داشته باشد و آتش‌بس صورت گیرد تا زمینه‌ی یک صلح واقعی در کشور فراهم شود.

محمد اشرف‌غنی که پس از چاشت امروز دوشنبه (۱۸سنبله) در مراسم معرفی سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی صحبت می‌کرد، ضمن این که از طالبان انتقاد کرد، همچنان گفت که ما شرایط برای آمدن صلح را فراهم کردیم؛ اما طالبان از آن برداشت نادرست کردند و به این باور شدند که حکومت و مردم افغانستان از این گروه ترسیده اند.

آقای غنی تأکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان نه شکست خورده اند و نه هرگز شکست خواهند خورد. «شرایط صلح را ما فراهم کردیم و طالبان برداشت غلط کردند، این ملت با تهدید تسلیم کسی نمی‌شود، ما نقشه‌ی منسجم داریم، ارتباطات بین‌المللی و منطقوی خود را همه روزه تحکیم می‌بخشیم، مالکیت پروسه‌ی صلح از سوی دولت افغانستان رهبری می‌شود.»

رییس‌جمهور، در این مراسم ضمن قدردانی از کارکرد نیروهای امنیتی افغانستان، همچنان تأکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان به طور رضاکارانه و با دادن خون از این خاک دفاع می‌کنند.

او، خطاب به طالبان گفت که افغانستان به گذشته بر نمی‌گردد. «آیا فکر می کنید که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با توجه به تجارب گذشته، به کسی اجازه خواهند داد تا طیاره‌های ما را به قیمت آهن پاره به فروش برساند. هرگز نه.»

آقای غنی در حالی تأکید می‌کند که طالبان از زمینه‌هایی که برای صلح در افغانستان فراهم شده بود، برداشت نادرست کرده اند، که به تازگی دور نهم مذاکرات صلح امریکا با طالبان پایان یافت و قرار بود به زودی مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود؛ اما دو شب قبل، رییس‌جمهور امریکا، دیدار با طالبان را لغو و مذاکره با این گروه را متوقف کرده است.

رییس‌جمهور امریکا تأکید کرده، با گروهی که در جریان مذاکره نیز انعطاف‌پذیری ندارند و نمی‌توانند آتش‌بس کنند، مذاکره بی‌معنا است.

آقای غنی در بخش دیگر از صحبت‌های امروز خود بر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرده و از رهبری نهادهای امنیتی و دفاعی خواست که برای تأمین امنیت این پروسه‌ی ملی از هیچ کوششی دریغ نکنند.

او، انتخابات را تنها راه حل مشکلات کنونی خواند و گفت که یک ملت آزاد نظام خود را از طریق یک پروسه‌ی آزاد انتخاب می‌‎کند.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری تا کمتر از ۲۰ روز دیگر به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود.