غنی پس از پیروزی: من هیچ کس را به چشم رقیب ندیده‌ام

صبح کابل
غنی پس از پیروزی: من هیچ کس را به چشم رقیب ندیده‌ام

محمد اشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری، پیروزی مردم و جمهوریت است.

آقای غنی که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در میان هواداران خود صحبت می‌کرد، گفت که لحظه‌ی رقابت‌های انتخاباتی گذشته و از این لحظه به بعد باید برای التیام دردهای مردم افغانستان کار صورت گیرد.

او  هم‌چنان از تمام طرف‌های دخیل در انتخابات خواست که از رقابت‌های سیاسی دست کشیده و برای از بین بردن فقر دست یکی کنند.

رییس جمهور غنی، ضمن این‌که از کمیسیون‌های انتخاباتی تشکری کرد، خطاب به تکت‌های انتخاباتی گفت :« من هیچ کس را به چشم رقیب و مخالف ندیده‌ام. بر همه صدا می‌کنیم، لحظه‌ی رقابت گذشته، لحظه‌ی کمک به فقیر، شهید و به ملک که چهل سال است زجر کشیده، رسیده است. بیاید گذشته‌های تلخ را به پایان برسانیم.»

آقای غنی در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که صلح خواست حکومت و تمام افغانستان است. به بیان او، گره‌های میراثی باید با منطق حل شود.

این درحالی است که کمیسیون مستقل انتخابات پس از چهارنیم ماه تأخیر، سرانجام پس از چاشت امروز سه‌شنبه(۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴ درصد آرا، به عنوان رییس‌جمهور افغانستان انتخابات شد.

بربنیاد معلومات کمیسیون انتخابات، عبدالله عبدالله، با ۷۲۰۸۴۱ رأی، ۳۹٫۵۲ آرا را از آن خود کرده و در جایگاه دوم قرار دارد. به همین ترتیب، گلب‌الدین حکمتیار با ۷۰۲۴۱ رأی و به دست آوردن ۳٫۵۵ درصد آرا، جایگاه سوم را از آن خود کرده است.