غنی: جامعه‌ی جهانی به طالبان حیثیت سیاسی داده است

صبح کابل
غنی: جامعه‌ی جهانی به طالبان حیثیت سیاسی داده است

رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که ادامه‌ی جنگ از سوی طالبان، تحمیلی و نامشروع است و باید از سوی منطقه و جامعه‌ی جهانی، تحریم و محکوم شود.

آقای غنی، روز یک‌شنبه -۳۰ جوزا- در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی پناهندگی، با اشاره به این که جامعه‌ی جهانی به طالبان حیثیت سیاسی داده است، تأکید کرد که طالبان مسؤول ادامه‌ی جنگ اند و همه‌روزه تأسیسات عامه را تخریب و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

به گفته‌ی او، کشورهای منطقه به ویژه پاکستان و ایران، باید در رابطه به نقش فعال خود در ایجاد ثبات و صلح پایدار و عادلانه در افغانستان، تعلل نکنند.

از سویی هم، رییس‌جمهور در این مراسم، گفته است که مهاجران و دیاسپورا، جز لاینفک مردم افغانستان و سرمایه‌ی ملی اند و بر مبنای قانون اساسی، حق افغانستانی‌بودن هیچ شهروند افغانستان سلب شده نمی‌تواند.

او با اشاره به نقش دیاسپورا در برنامه‌های انکشافی، گفته است که بحث مهاجرت بدون دیدگاه واضح و توجه به تغییراتی که در حال رخ دادن است، صورت گرفته نمی‌تواند.

آقای غنی، ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت مهاجران را وظیفه‌ی دولت خوانده و گفته است: «تعهد ما این است که مهاجران و دیاسپورای افغان، بخش مهم، باعزت و سرمایه‌ی بزرگ بوده و باید از این سرمایه، تمام افغان‌ها مستفید شوند.»