محمد اشرف غنی: زمان آن گذشته که دختران افغان با کیبل زده می‌شد

عبدالرازق اختیاربیگ
محمد اشرف غنی: زمان آن گذشته که دختران افغان با کیبل زده می‌شد

رییس جمهور غنی می‌گوید که صلح آمدنی است، اما صلحی که در آن غزت تمام افغانستان حفظ باشد.

محمد اشرف غنی که صبح امروز یک‌شنبه (۲۰ اسد) در نخستین روز عید سعید قربان صحبت می‌کرد، گفت؛ کسانی که ترور را وسیله‌ی این می‌دانند که مردم افغانستان از آنان خط اطاعت ببینند، صدبار دوباره فکر کنند، زیرا آن زمان سیاه دوباره تکرار نخواهد شد.

آقای غنی به گونه‌ی غیرمستقیم طالبان را خطاب قرار داد و گفت:«صلح خواست هر افغان است و آمدنی است. بدون شک صلح می‌آید، اما کدام رقم صلح، صلحی که در آن غزت تمام مردم باشد. ما فرار مغزها را نمی خواهیم، مهاجرت هم نمی‌خواهیم.»

به گفته‌ی رییس جمهور غنی، دوران سیاه مردم افغانستان گذشته، دورانی که در آن طالبان دختران را از خانه بیرون اجازه نمی‌دادند و کسی اجازه‌ی رفتن به مکتب را نداشتند.«دوران آن گذشته که دختران افغان با کیبل زده می‌شد، زمان آن گذشته که بچه‌های افغانستان مکتب رفته نمی توانستند. در صلح باید مساوات افغان‌ها تأمین شود. افتخار و غرور این مملکت از تمام افغان‌ها است.»

رییس جمهور در پیام عیدی خود تأکید کرد که تصمیم تعیین چهارچوب صلح از مردم افغانستان است، زیرا قربانی اصلی جنگ مردم این کشور است.

او ضمن این که اطمینان داد در مذاکرات صلح، جمهوری اسلامی افغانستان حفظ خواهد شد، هم‌چنان گفت که « مذاکرات صلح بی‌قید و شرط است؛ اما صلح به قید و شرط است.»

به باور رییس جمهور، گفت‌وگوهای صلح از حاشیه به متن آمده و مردم امروز به تحقق یافتن صلح در کشور باورمند شدند.

او گفت: «صلح ملی، سمتی وقومی نیست؛ بلکه از هر افغان است. ما صلح را ممکن می‌کنیم. ما شش مرحله‌ی مهم را برای دستیابی به صلح از جمله تشکیل حکومت وحدت ملی، صلح با حزب اسلامی، مذاکرات با رئیس جمهور ترامپ که منجر به تمرکز بیشتر استراتیژی امریکا روی صلح گردید، کنفرانس کابل که در آن پیش‌شرط ها برای صلح رفع شد، آتش‌بس در عید فطر و برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را گذشتاندیم، پس صلح آمدنی است و مردم افغانستان صلح می خواهند.»

هر چند رییس جمهور غنی در سخنان امروز خود به صلح اشاره‌ی زیاد داشت، اما انتخابات ریاست جمهوری را نیز مهم دانست و گفت که انتخابات جزئی از عنعنات مردم افغانستان و از نیاز های حیاتی مردم است.

آقای غنی ضمن آن که اطمینان داد آینده‌ی افغانستان از سوی مردم افغانستان تعیین می‌شود، هم‌چنان از مردم خواست برای تعیین رییس جمهور آینده‌ی شان به پای صندوق رأی بروند و به نامزد مورد علاقه‌ی شان رأی بدهند.

امروز یک‌شنبه(۲۰ اسد) برابر است با نخستین روز عید سعید قربان در افغانستان و کشورهای اسلامی.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x