غنی: به صلح دوام‌دار خواهیم رسید

صبح کابل
غنی: به صلح دوام‌دار خواهیم رسید

رییس‌جمهور غنی، به مردم افغانستان اطمینان داده است که صلح دوام‌دار در این کشور برقرار خواهد شد.

آقای غنی، روز یک‌شنبه (۲۶ دلو)، در پیامی به مناسبت سی‌ودومین سال‌روز خروج نیروهای شوروی پیشین از افغانستان، گفته است: «هدف از جهاد مردم، این بود که  پس از خروج نیروهای شوروی، در افغانستان یک نظام به خواست ملت به میان بیایید تا نهادهای ملی و نظامی را تقویت و از آن حفاظت کند.»

به گفته‌ی او، به دلیل این که خروج نیروهای شوروی مسئولانه نبود و هیچ تدبیری برای آینده‌ی کشور در آن در نظر گرفته نشده بود، افغانستان وارد جنگ داخلی چند بعدی شد که در نتیجه آن نیروهای امنیتی، نهادهای ملی و زیربناها از هم پاشید.

آقای غنی افزوده است، اکنون برای افغانستان فرصت ختم جنگ و تامین صلح فراهم شده؛ صلحی که در آن، نهادهای نظامی و ملکی حفظ و بیشتر از پیش تقویت شود، صلحی که کودکان، زنان، جوانان و تمام مردم از آن مستفید شوند.

رییس‌جمهور گفته است، هرچند در حال حاضر نیز بسیاری باورها بر این است که صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد؛ اما صلح برقرار خواهد شد و آن هم دوام‌دار خواهد بود.

گفتنی است که در بیست‌وششم ماه دلو سال ۱۳۶۷ خورشیدی، آخرین واحدهای ارتش اتحاد جماهیر شوروی پیشین، از افغانستان بیرون شدند و به حضور ده ساله‌ی شان در این کشور، پایان دادند.