غنی: طالبان باید با قانون اساسی فعلی زندگی کنند

صبح کابل
غنی: طالبان باید با قانون اساسی فعلی زندگی کنند

رییس‌ جمهور غنی، در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی «نیهون کیزای» در توکیو، گفته است که اگر دوباره به عنوان رییس‌جمهور افغانستان انتخاب شود، در همان هفته‌ی نخست گفت‌وگوهای صلح را از سر خواهد گرفت.

نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری تا کنون اعلام نشده است؛ اما آقای غنی می‌گوید که انتخابات به صورت مؤثری مدیریت شده و نتایج آن از سوی تمام نامزدان پذیرفته خواهد شد.

او می‌افزاید که طالبان می‌توانند به عنوان یک حزب سیاسی در افغانستان فعالیت کنند. او علاوه کرد: «با قانون اساسی فعلی، طالبان باید زندگی کنند، بیدار شوند و بدانند در صورتی که از خشونت دست بکشند، اکثریت مردم افغانستان از آن‌ها با آغوش باز استقبال خواهند کرد.»

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرده است که صلح با طالبان، باید ضامن امنیت برای مردم افغانستان باشد و این کار، نیازمند سندی است که نشان دهد طالبان با تروریست‌های جهانی پیوندی ندارند. از خشونت دست می‌کشند، دست به تجارت مواد مخدر نمی‌زنند و رابطه‌ی جداگانه‌ای با پاکستان نخواهند داشت.

آقای غنی گفته است: «طالبان با دیگر گروه‌های مسلح فرق دارند؛ قدرت آن‌ها از خشونت سرچشمه می‌گیرد و خواهان اشتراک در انتخابات نیستند.» او در باره‌ی نقش پاکستان در مذاکرات صلح افغانستان، گفته است: «پاکستان باید نقش سازنده‌ای داشته باشد و از روند صلح حمایت کند.»

رییس‌جمهور غنی همچنان در مورد کاهش حضور نیروهای خارجی در افغانستان، گفته است: «حرف سر حضور یا غیاب نیست؛ حرف سر نوع پشتیبانی برای حفاظت از نیروهای امنیتی ما است. ما خواهان کاهش هزینه‌ها و مؤثریت بیشتر استیم و برای این کار آماده ایم.»

آقای گفته حالی که رابطه‌ی امریکا و افغانستان بر سر منافع مشترک استوار است، صلح باید به رهبری مردم افغانستان پیش برده شود. او علاوه کرده است که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان، بستگی به پذیرش طالبان ندارد و این حکومت افغانستان است که می‌تواند شمار آن را کاهش بدهد.

آقای غنی در حالی در مورد برقراری صلح در افغانستان سخن می‌زند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، روز یک‌شنبه (۲۸ میزان) عازم بلجیم شده و پس از آن، به فرانسه و روسیه خواهد رفت تا در باره‌ی گفت‌وگوهای صلح، با مقام‌های این کشورها گفت‌وگو کند.

آقای خلیل‌زاد، تا کنون ۹ دور با نمایندگان طالبان در قطر گفت‌وگو کرده است. چندی پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده، گفت‌وگوهای صلح با طالبان را لغو و بر افزایش فشارهای نظامی بر این گروه تأکید کرده بود.