محمد اشرف غنی بر ادامه‌ی نظام جمهوری در افغانستان تأکید کرد

صبح کابل
محمد اشرف غنی بر ادامه‌ی نظام جمهوری در افغانستان تأکید کرد

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و رییس تکت انتخاباتی «دولت‌ساز» می‌گوید که نظام جمهوری از اصل‌های تغییرناپذیر در دولت آینده‌ی او است.

آقای غنی، روز دوشنبه (۱۴اسد) در سومین همایش انتخاباتی‌اش، به زنان افغان گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری برای حفاظت و حمایت از نظام جمهوری افغانستان برگزار می‌شود.

او، انتخابات را یگانه راه مشروع برای تعیین سرنوشت در کشور عنوان کرده، گفت: «انتخابات سرنوشت‌ساز است و برای تقسیم قدرت نیست؛ بلکه برای حفاظت و حمایت از جمهوری اسلامی افغانستان است.»

آقای غنی در این همایش، اطمینان داد، در صورتی که بار دیگر به عنوان رییس‌جمهور انتخاب شود، برای حفظ جمهوریت کار خواهد کرد. او علاوه کرد: «تیم دولت‌ساز، تیم جمهوریت است، نه تیم معامله و تقسیم قدرت. انتخاب ساده است، جمهوریت یا امارت؟ جمهوریت جمهوریت جمهوریت. تیم تصمیم استیم، نه تیم تقسیم.»

او در حالی بر ادامه‌ی نظام جمهوریت در افغانستان تأکید می‌کند که دو شب پیش، رییس پیشین کمیته‌ی سیاسی طالبان در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی، خواهان نظام امارت جمهوری اسلامی افغانستان شد.

در همین حال، آقای غنی تأکید می‌کند، در صورت پیروزی، بار دیگر برای دفاع از حقوق زنان (زنان دهاتی، کوچی، شهری، جوان، پیر، زن مدبر و کار فهم) کار خواهد کرد.

این درحالی است که مبارزات انتخاباتی به تاریخ ششم اسد آغاز شد و قرار است تا دو ماه ادامه یابد.

هر چند از آغاز مبارزات انتخاباتی بیش از یک هفته می‌گذرد؛ اما تاکنون از ۱۸ نامزد ریاست‌جمهوری، تنها پنج نامزد آن (محمد اشرف غنی، عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل، عنایت‌الله حفیظ و سید نورالله جلیلی) مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرده اند.

بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود.