کمیسیون انتخابات: حتا آرای بایومتریک شده هم پاک‌سازی می‌شود

صبح کابل
کمیسیون انتخابات: حتا آرای بایومتریک شده هم پاک‌سازی می‌شود

مسؤولان کمیسیون انتخابات، تأکید می‌کنند که آرای استفاده شده در انتخابات ریاست‌جمهوری، در دو مرحله پاک‌سازی خواهد شد.

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات، روز شنبه (۱۳ میزان) در یک نشست خبری گفت که در مرحله‌ی نخست، آرای بدون بایومتریک جدا می‌شود و در مرحله‌ی دوم، آرای بایومتریک شده پاک‌سازی خواهد شد.

او افزود: «آرا در دو مرحله پاک‌سازی می‌شود؛ در گام نخست آرای بدون بایومتریک باطل می‌شود و سپس، مرحله‌ی دوم پاک‌سازی آرا در داخل سیستم بایومتریک آغاز خواهد شد. در مرحله‌ی دوم، آرایی که دو عکس داشته باشد، اثر انگشت تکراری باشد، استیکر تذکره تکراری باشد و یا فرد زیر سن باشد، باطل خواهد شد.»

آقای عبدالله، در بخش دیگری از سخنان خود گفت که کارمندان متخلف کمیسیون انتخابات، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

او علاوه کرد که اگر رییس‌ها و مسؤولان ولایتی کمیسیون انتخابات، از تخلفات انتخاباتی احتمالی در ساحه‌ی فعالیت ‌شان به مرکز گزارش ندهند و ثابت شود که در محل آن‌ها تخلف صورت گرفته، آنان به مراجع عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

این عضو کمیسیون انتخابات گفت: «آرای بدون بایومتریک که در صندوق‌های رأی‌دهی ریخته شده، باطل خواهد بود و در صورتی که شناسایی شود و یادداشت‌هایی از مراکز به ما بیاید، آن مجموعه آرا و کسانی که در آن دست داشته ‌اند، به کمیسیون شکایات و مراجع عدلی و قضایی معرفی خواهند شد. به مسؤولان ولایتی هدایت داده ‌ایم تا در مورد محلاتی که در آن آرای بدون بایومتریک استفاده شده و یا زورمندان با استفاده از تهدید صندوق‌های رأی را پر کرده باشند، به دفتر مرکزی گزارش دهند.»

آقای عبدالله همچنان گفت که تا کنون مواد حساس انتخاباتی ۲۲ ولایت به دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات انتقال یافته و روند انتقال مواد حساس انتخاباتی ۱۲ ولایت دیگر، تا پایان روز شنبه (۱۳ میزان) تکمیل خواهد شد.

انتخابات ریاست‌جمهوری، روز شنبه (۶ میزان)، در یک فضای نسبتا امن، در سراسر افغانستان برگزار شد. کمیسیون انتخابات، گفته است که بیش از دو و نیم میلیون نفر، در انتخابات شرکت کرده ‌اند.

هنوز از میزان تقلب در این انتخابات گزارش دقیقی نشر نشده است؛ اما کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرده که ۴۳۶۷ شکایت انتخاباتی در سراسر افغانستان به ثبت رسیده است.

این همه در حالی است که بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.