وزارت خارجه‌ی امریکا: دولت آینده‌ی افغانستان باید همه‌شمول باشد

صبح کابل
وزارت خارجه‌ی امریکا: دولت آینده‌ی افغانستان باید همه‌شمول باشد

وزارت خارجه‌ی امریکا در واکنش به اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته است، نگرانی‌های که پس از برنده شدن محمداشرف غنی ایجاد شده، باید در چوکات قانون به آن رسیدگی شود.

در خبرنامه‌ا‌ی که شام امروز سه‌شنبه(۶حوت) از سوی وزارت خارجه‌ی امریکا به نشر رسیده، آمده است که دولت آینده‌ی افغانستان باید همه‌شمول و در برگیرنده‌ی خواست مردم این کشور باشد.

در خبرنامه از رهبران سیاسی افغانستان خواسته شده است که آرامش شان را حفظ کنند و از تشکیل حکومت موازی خود داری کنند. وزارت خارجه‌ی امریکا هم‌چنان از به تعویق افتادن مراسم تحلیف رییس جمهوری نیز قدردانی کرده است.

به نقل از این اعلامیه، رهبران سیاسی افغانستان باید به جای دنبال کردن برنامه‌های انتخاباتی به پروسه‌ی صلح بیشتر تمرکز کنند.
رهبران سیاسی کشور، فعالیت‌های سیاسی شان را باید به صورت آرام پیش ببرند و از تشکیل حکومت‌های موازی خود داری کنند.

این درحالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است؛ اما عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، گفته است که کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند. او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.