مراسم تحلیف محمداشرف غنی در ۱۹ حوت برگزار می‌شود

صبح کابل
مراسم تحلیف محمداشرف غنی در ۱۹ حوت برگزار می‌شود

ارگ ریاست‌جمهوری، از برگزاری مراسم تحلیف محمداشرف غنی در نوزدهم ماه جاری خورشیدی خبر می‌دهد.
در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۷ حوت) از سوی ارگ ریاست‌جمهوری منتشر شده، آمده است که محمداشرف غنی، پس از مشوره با بخش‌های تخنیکی، شخصیت‌های سیاسی و همکاران بین‌المللی افغانستان، مصلحت دانسته است تا مراسم تحلیف‌اش را تا تاریخ ١٩ حوت به تعویق بیاندازد.
در اعلامیه آمده است که شایعات شیوع ویروس کرونا، تنگنای زمانی برای حضوریابی مهمان‌های بلندرتبه‌ی خارجی و نیاز به آمادگی‌های بیشتر تخنیکی برای برگزاری مراسم با شکوه، از دلایل عمده‌ی معطلی این برنامه بوده است.
پیش از این، به دنبال تنش‌های اخیر انتخاباتی در افغانستان، مقام‌های امریکایی، از محمداشرف غنی خواسته بودند تا مراسم تحلیف خود را به تعویق بیاندازد.
خبرگزاری رویترز، روز سه‌شنبه (۶ حوت) به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده بود که برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، می‌تواند به اختلاف‌های انتخاباتی شدت بخشیده و هم‌چنان پروسه‌ی صلح به رهبری ایالات متحده را با خطر مواجه بسازد.
نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) اعلام شد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی آن شناخته شد.
اما، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، گفته است که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.
با این حال، قرار بود که رییس‌جمهور غنی، روز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری، مراسم تحلیف به جا آورد. از سویی هم، گفته می‌شد که عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی نیز تلاش دارد تا هرچه زودتر، برای خود مراسم تحلیف برپا کند.