سرور دانش: نارسایی در زندان‌ها سبب شده تا زندانیان خطرناک‌تر از گذشته به جامعه برگردند

صبح کابل
سرور دانش: نارسایی در زندان‌ها سبب شده تا زندانیان خطرناک‌تر از گذشته به جامعه برگردند

معاون دوم ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند، نارسایی‌های موجود در زندان‌ها، سبب شده که زندانیان در شرایط بد و فاسد نگهداری شوند.

سرور دانش، روز پنج‌شنبه (۲۴ دلو)، در مراسم معرفی احمد راشد طوطاخیل به عنوان رییس اداره‌ی مستقل زندان‌ها، گفت، نارسایی‌هایی موجود، سبب شده تا زندانیان، خطرناک‌تر از گذشته وارد جامعه شوند و تأثیرات بدتر روی امنیت و نظم جامعه بگذارند و حتا باعث افزایش گراف جرایم شوند.

او افزود که در حال حاضر، طرح جدیدی برای تطبیق اصلاحات در زندان‌ها تهیه شده و به اجرا گذاشته خواهد شد.

آقای دانش ادامه داد، بر اساس این طرح، در مرحله‌ی نخست تشکیل و ساختار رهبری و مدیریت زندان‌ها از حالت نظامی خارج می‌شود و جز بخش محافظتی و امنیتی آن همه بخش‌های دیگر غیرنظامی می‌شوند. به گفته‌ی او، در مرحله‌ی دوم، تمام بخش‌های زندان‌ها و توقیف‌خانه‌ها، از تشکیل تمام نهادهای دیگر خارج شده و در چتر مدیریت و رهبری واحد به نام ریاست عمومی زندان‌ها قرار می‌گیرند.

او تأکید کرد، تمام تلاش‌ها بر این است که تمام امور مربوط به زندان‌ها و زندانی‌ها از یک مرجع مدیریت شده و حقوق بشری زندانیان و زمینه بازپروری و اصلاح آنان فراهم شود.

از سویی هم، احمد راشد طوطاخیل، رییس اداره‌ی مستقل زندان‌ها، ابراز امیدواری کرد که با حمایت نهادهای دخیل بتواند در وظایف خود موفق شود.