روند توزیع بسته‌های کمکی به خانواده‌های نیازمند به زودی در یک هزار روستا آغاز می‌شود

صبح کابل
روند توزیع بسته‌های کمکی به خانواده‌های نیازمند به زودی در یک هزار روستا آغاز می‌شود

مجیب‌الرحمان کریمی، وزیر احیاء و انکشاف دهات، می‌گوید که مرحله‌ی نخست برنامه‌ی دسترخوان ملی که شامل توزیع بسته‌های کمکی مواد غذایی به خانواده‌های نیازمند می‌شود، به زودی آغاز خواهد شد.

آقای کریمی که روز پنج‌شنبه (۳۰ اسد)، در یک نشست خبری سخن می‌زد، گفت که مراحل لازم برای توزیع بسته‌های مواد غذایی به خانواده‌های نیازمند در یک هزار روستا تکمیل شده و به زودی آغاز می‌شود.

به گفته‌ی او، بسته‌های کمکی که شامل برنج، روغن، آرد، نخود، لوبیا و صابون می‌باشد، قرار است از طریق شوراهای انکشافی روستاها تدارک شده و توزیع شود.

آقای کریمی، گفت که وزارت احیاء و انکشاف دهات، در برنامه‌ی دسترخوان ملی، نقش همکار تخنیکی را دارد و مدیریت و تدارکات این برنامه به عهده‌ی مردم و شوراهای انکشافی روستاها است.

او علاوه کرد که برنامه‌ی دسترخوان ملی، شامل دو مرحله است که مرحله‌ی نخست آن در ۳۴ ولایت، ۱۲۳ ولسوالی و ۱۲۸۹۶ روستا تطبیق می‌شود و از آن ۱.۶۷ میلیون خانواده که ۹۰ درصد نفوس این روستاها را تشکیل می‌دهد، مستفید خواهد شد.

به گفته‌ی او، مرحله‌ی دوم برنامه‌ی دسترخوان ملی، در ولسوالی‌هایی تطبیق می‌شود که زیر پوشش برنامه‌ی میثاق شهروندی نیستند و شوراهای انکشافی روستاها در آن ها ایجاد نشده است.

آقای کریمی، افزود که مرحله‌ی دوم برنامه‌ی دسترخوان ملی، در ۲۱۸۴۲ روستا در ۲۳۴ ولسوالی ۳۴ ولایت تطبیق خواهد شد و از آن، به گونه‌ی مجموعی ۲.۵ میلیون خانواده که ۹۰ درصد باشندگان روستا را تشکیل می‌دهند، مستفید می‌شوند.

او گفت که بودجه‌ی مجموعی مرحله‌ی اول برنامه‌ی دسترخوان ملی، ۸۶ میلیون دالر و بودجه‌ی مجموعی مرحله‌ی دوم این برنامه، ۱۵۸ میلیون دالر است.

این در حالی است که مجلس نمایندگان، در سی‌ویکم سرطان، برنامه‌ی دسترخوان ملی را با اکثریت آرا رد کرده و آن را خلاف ماده‌ی ۹۱ قانون اساسی دانست.

گفتنی است که دولت افغانستان، به تازگی، برنامه‌ای را زیر نام «دسترخوان ملی»، به منظور کمک به بیش از ۴ میلیون خانواده، با هزینه‌ی بیش از ۲۴۴ میلیون دالر، راه‌اندازی کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x