معترضان در بامیان: والی به مالکان رستورانت‌ها دستور داده که به ما غذا ندهند

صبح کابل
معترضان در بامیان: والی به مالکان رستورانت‌ها دستور داده که به ما غذا ندهند

از برگزاری خیمه‌ی تحصن در ولایت بامیان، بیش از ده روز گذشته است؛ اما معترضان می‌گویند که تا هنوز از سوی مقام‌های محلی و امنیتی این ولایت، پاسخ قناعت‌بخشی به آن‌ها داده نشده است.

این معترضان، هشدار می‌دهند که اگر در روزهای آینده‌ به خواست‌های شان رسیدگی نشود، دامنه‌ی اعتراضات شان را گسترده می‌کنند و در مقابل در پارلمان نیز خیمه‌ی تحصن برپا خواهند کرد.

یوسف بابا، یکی از تحصن‌کنندگان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که هرچند ده روز از اعتراض‌های شان گذشته؛ اما تا اکنون مقام‌های محلی، به شمول والی از خیمه‌های شان دیدار نکرده و هیئتی نیز در این مورد تعیین نشده است.

به گفته‌ی معترضان، بارها مقام‌های محلی و امنیتی بامیان، آن‌ها را تهدید به بازداشت کردند. یوسف بابا می‌گوید: «ما زمانی که خیمه را برپا کردیم. در روزهای چهارم-پنجم، یک رستورانت است که والی بامیان به آن‌ها گفته که به معترضان نان و جای ندهید. از امنیت ملی هم ما را تهدید کردند که برای تان دوسیه می‌سازیم.»

نامه‌ی سرگشاده‌‌ به رییس‌جمهور

تحصن‌کنندگان اخیرا، نامه‌ی سرگشاده‌ای به آدرس رییس‌جمهور غنی فرستاده اند که در آن از کوتاهی مقام‌های محلی و امنیتی، جهت تامین امنیت باشندگان بامیان، انتقاد شده است.

در نامه آمده است: «برای روشن‌شدن جوانب پنهان این جنایت تروریستی، لازم است یک هیئت حقیقت‌یاب متشکل از وکلای بامیان، نمایندگان با صلاحیت حکومت، جامعه‌ی مدنی بامیان، کمیسیون مستقل حقوق بشر، ارگان‌های عدلی و قضایی و نهادهای بین‌المللی توظیف شود تا جنایت‌کارانی که به چنین فجایع انسانی دست دارند مورد مجازات قرار گیرند.»

در این نامه، از رییس‌جمهور غنی خواسته شده است که والی و سایر مقام‌های محلی این ولایت باید از وظایف شان برکنار شوند.

معترضان، تاکید می‌کنند که تا اکنون از آدرس ریاست‌جمهوری پاسخی به نامه‌ی آن‌ها داده نشده است.

گفتنی است که در حمله‌های تروریستی روز سه‎‌شنبه (۴ قوس)، ۲۰نفر جان باختند و بیش از ۵۰ نفر دیگر زخمی شده اند. بیش‌تر زخمیان جهت تداوی به شفاخانه‌ی ایمرجنسی شهر کابل منتقل شده اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x