باشندگان بامیان خواستار بازداشت و مجازات حلیم تنویر شدند

صبح کابل
باشندگان بامیان خواستار بازداشت و مجازات حلیم تنویر شدند

هزاران نفر از باشندگان ولایت بامیان، روز شنبه (۲۳ قوس)، در اعتراض به سخنان اخیر حلیم تنویر، مشاور پیشین معاون اول ریاست اجرایی، دست به تظاهرات زدند.

معترضان، از حکومت و نهادهای بین‌المللی، خواستار بازداشت و مجازات حلیم تنویر شدند. آن‌ها، همچنان خواستار تصویب قانون منع تبعیض شدند.

حلیم تنویر، مشاور پیشین معاون اول ریاست اجرایی و وزارت اطلاعات و فرهنگ، چند روز پیش، در یکی از نشست‌های آکادمی علوم در آلمان، گفت که برای پایان دادن به اختلافات قومی در افغانستان، باید رهبران قوی از میان برداشته شوند. «محقق و دوستم باید او طرف شوند تا تساوی برقرار شود.»

او افزود: «اگر من به قدرت برسم، اختلاط اقوام را می‌آورم، دختر هزاره را به بچه‌ی پشتون می‌دهم، ختمش می‌کنم به خدا اگر بانم.»

اظهارات او، با واکنش تند کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است. بیشتر این کاربران، سخنان او را، تعصب‌آمیز و خلاف روحیه‌ی وحدت ملی دانسته اند.

از سویی هم، رییس مجلس سنا، از حکومت افغانستان خواسته است تا حلیم تنویر را به دلیل اظهارات اخیرش، بازداشت و مورد پیگرد قرار دهد.

فضل‌هادی مسلم‌یار، گفته است که تنویر، با اظهارات تبعیض‌آمیز بر علیه اقوام افغانستان، با استفاده از نام یک قوم، تفرقه‌افگنی و شهرت‌طلبی کرده است. او افزوده است: «از حکومت می‌خواهیم، وقتی که تنویر به افغانستان آمد، او را بازداشت کند و یا از طریق پولیس انترپول خواستار بازداشت و انتقال او به افغانستان شود تا به دلیل این اظهاراتش مورد پیگرد قرار گیرد.»

آقای مسلم‌یار ادامه داد که مجلس سنا، به‌گونه‌ی کتبی از حکومت افغانستان خواسته است تا حلیم تنویر را بازداشت و برای محاکمه به نهادهای عدلی و قضایی بسپارد.

با این حال، به تازگی کاربران شبکه‌های اجتماعی، با راه‌اندازی کمپاینی، از مقام‌های پولیس شهر کلن در آلمان و اداره‌ی عمومی پولیس هالند، خواسته اند تا در مورد سخنان تنویر به طور مفصل تحقیق کرده و براساس قوانین ضد نژادپستی و نفرت‌پراکنی، اقدام کنند.