سرور دانش: حکومت موقت و امارت طالبانی دوباره سبب برپایی جنگ خواهد شد

صبح کابل
سرور دانش: حکومت موقت و امارت طالبانی دوباره سبب برپایی جنگ خواهد شد

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که حکومت موقت و امارت طالبانی، نه تنها به صلح نمی‌انجامد؛ بلکه سبب خواهد شد تا چرخه‌ی دیگری از اختلافات و خشونت‌ها در افغانستان پدیدار شود.

آقای دانش، روز چهارشنبه (۷ عقرب)، در دیدار با رودریندرا تاندن، سفیر هند در کابل، گفت که تاکید برخی از کشورها یا گروه‌های درگیر به این که با تغییر نظام سیاسی می‌توان صلح را تامین کرد، اشتباه است؛ زیرا این نه تنها راه تامین صلح و ثبات نیست، بلکه افغانستان و منطقه را دچار جنگ و خشونت از نوع دیگر آن خواهد کرد.

به گفته‌ی او، حکومت افغانستان در روند صلح، به تعیین مکانیزمی تاکید دارد که برمبنای مشارکت ملی با اشتراک همه گروه‌ها و اقوام به شمول گروه طالبان استوار باشد تا براساس آن، هم صلح تامین شود و هم دست‌آوردهای مشترک و ارزشمند دو دهه‌ی گذشته حفظ شود.

آقای دانش گفت: «این می‌تواند مکانیزم ختم و جنگ خشونت و تامین صلح پایدار در افغانستان باشد و در غیر آن، هر طرح دیگر چه حکومت موقت یا امارت طالبانی نه تنها به صلح نمی‌انجامد؛ بلکه چرخه‌ی دیگری از اختلاف و خشونت را باعث خواهد شد.»

از سویی هم، رودریندرا تاندن، سفیر هند در کابل، در این دیدار گفت که تامین اجماع بین‌المللی و منطقوی برای صلح افغانستان یک امر مهم و سازنده است. «تحمیل فشار بر رهبران و مردم افغانستان در این روند، سبب صلح نمی‌شود.»

به گفته‌ی او، با خطر مواجه شدن منافع ملی مردم افغانستان در روند صلح، خطرناک است و دولت هند در این روند و نیز گسترش همکاری‌های متقابل بین دو کشور، همکاری خواهد کرد.

این در حالی است که روز یک‌شنبه (۴ عقرب)، گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، در یک نشست خبری گفت که گروه طالبان، حکومت برحال را نمی‌پذیرد و به همین دلیل، حکومت موقت تنها راه حل است.

او که در مورد نتیجه‌ی سفر اخیرش به اسلام‌آباد سخن می‌زد، گفت که صلح در افغانستان تامین خواهد شد و او این کار را انجام خواهد داد. به گفته‌ی آقای حکمتیار، دولت پاکستان اطمینان داده که در روند صلح افغانستان صادقانه کار خواهد کرد.

گلب‌الدین حکمتیار، هفته‌ی گذشته در سفری به اسلام‌آباد، با مقام‌های بلندرتبه‌ی پاکستان به شمول عمران خان، نخست‌وزیر و شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.