واکنش‌ها به کشته شدن قاسم سلیمانی؛ امریکا باید منتظر پیامدهای این رویداد باشد

اکرم رسا
واکنش‌ها به کشته شدن قاسم سلیمانی؛ امریکا باید منتظر پیامدهای این رویداد باشد

قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی نیروهای قدس «سپاه پاسداران ایران»، صبح روز جمعه (۱۳ جدی)  در حمله‌ی نیروهای امریکایی، در نزدیکی میدان هوایی بغداد، پایتخت عراق، کشته شد. کشته شدن این فرمانده‌ی سپاه پاسداران، واکنش‌های زیادی را در داخل و خارج از ایران به دنبال داشته است.

قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی ۵۹ساله‌ی نیروی قدس ایران، سال‌ها مسؤولیت شاخه‌ی بیرون‌مرزی سپاه پاسداران این کشور را بر عهده داشت‌؛ اما نامش بعد از حضور نظامیان ایران در عراق و سوریه و کشورهای دیگر خاورمیانه و درگیری نیروهای تحت امر ایران با گروه داعش و مخالفان بشار اسد، رییس جمهور سوریه، در رسانه‌های خارج از ایران جهان‌گیر شد.

وزارت دفاع امریکا گفته است که حمله بالای قاسم سلیمانی به دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهور این کشور انجام شده است.

ساعتی پس از کشته شدن فرمانده‌ی سپاه پاسداران ایران، علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی این کشور در پیامی گفته است، انتفام سختی در انتظار جنایت‌کارانی است که دست شان در این حادثه آلوده است.

 محسن رضایی، از فرماندهان پیشین سپاه پاسدران ایران و دبیر فعلی تشخیص نظام این کشور نیز در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که انتفام سختی از امریکا، خواهند گرفت.

جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، گفته است که امریکا مسؤول این جنایت بود و باید منتظر پیامدهای آن باشد.

آقای ظریف، کارنامه‌های این فرمانده‌ی سپاه را در پیکار با گروه داعش، النصره و القاعده ستودنی خوانده است.

در همین حال، کوری بوکر، سناتور ایالت نیوجرسی و از نامزدهای دموکرات که برای رقابت با دونالد ترامپ، در انتخابات پیش روی امریکا یکه‌تازی می‌کند، به شبکه‌ی سیانان، گفته است که از پیامدهای این حادثه نگران است؛  به خاطری که دونالد ترامپ راهکار مشخصی برای رویارویی با ایران ندارد.

جو بایدن، معاون رییس‌جمهور پیشین امریکا و یکی از نامزدهای پیش‌تاز حزب دموکرات برای انتخابات نوامبر سال جاری، کشته شدن قاسم سلیمانی را شبیه‌ انداختن آتش در انبار باروت تعبیر کرده است.

این در حالی است که هفته‌ی گذشته طی حمله‌ی معترصان بر سفارت امریکا در بغداد، واشنگتن تصمیم گرفت تا ۷۵۰ سرباز دیگر به خاورمیانه اعزام ‌کند. پیش از این، ایالات متحده‌ی امریکا، سپاه پاسداران ایران را در صدر گروه‌های تروریستی قرار داده بود.

گفتنی است که دولت ایران، در رابطه به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی قدس، سه روز را عزای عمومی اعلان کرده است.

با این همه ریاست‌جمهوری امریکا از شهروندان خود مقیم در عراق خواسته است که دوباره به کشور شان برگردند.