عبدالله عبدالله: صفحه‌ی دشمنی با طالبان باید بسته شود

صبح کابل
عبدالله عبدالله: صفحه‌ی دشمنی با طالبان باید بسته شود

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که صفحه‌ی دشمنی با طالبان، باید بسته شود تا تمام مردم افغانستان، در کنار هم، در صلح و آرامش، زندگی کنند.

آقای عبدالله که روز سه‌شنبه (۱۸ سنبله)، در مراسم گرامی‌داشت از نوزدهمین سالیاد ترور «احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور» سخن می‌زد، گفت که ممکن است سیاست‌مدارها، در داخل افغانستان، باهمدیگر اختلاف نظر داشته باشند و در موارد زیادی، این اختلاف‌ها تا نقطه‌های بسیار حساس برسد، اما این به معنای دشمنی نیست.

او تأکید کرد: «دشمن افغانستان، کسی است که بقای افغانستان را نخواهد. صحفه‌ی دشمنی با طالبان باید بسته شود. اساسی‌ترین مسأله در صلح، وحدت میان مردم کشور است.»

به گفته‌ی آقای عبدالله، راه حل اختلاف نظرها، جنگ و درگیری نیست و باید راه مسالمت‌آمیز در پیش گرفته شود. او افزود: «با هم راه زندگی در صلح را پیدا کنیم. ممکن نیست که همه یک‌سان فکر کنند، مهم است که اختلاف نظر را به جنگ و خون‌ریزی نرسانیم.»

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، علاوه کرد، همه امیدوارند که صلح در افغانستان تأمین شود؛ اما اگر باز هم جنگ بر مردم تحمیل شد، اساسی‌ترین مسأله، وحدت مردم است که سلامت و بقای این کشور را ضمانت می‌کند.

آقای عبدالله، گفت که احتمالا در روزهای نزدیک، هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، به قطر رفته و با هیأت طالبان، وارد گفت‌وگو خواهد شد.

این در حالی است که به تازگی، گروه طالبان، اعلام کرده است که روند آزادی زندانیان طالب از سوی دولت افغانستان، تکمیل نشده است.

محمدنعیم وردک، سخن‌‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، دوشنبه شب (۱۷ سنبله)، در برگه‌ی تویترش نوشت که کار روی آزادی برخی از زندانیان، هنوز هم جریان دارد و این روند، به زودی تکمیل می‌شود.

به گفته‌ی او، پس از تکمیل شدن روند آزادی زندانیان طالب، هیأت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان، آماده‌ی آغاز گفت‌وگوهای مستقیم خواهد شد.

گفتنی است که صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، پس از چاشت روز دوشنبه (۱۷ سنبله)، در یک نشست خبری، گفت که روند آزادی طالبان به شمول زندانیان جنجالی‌ای که استرالیا و فرانسه خواهان عدم آزادی آن‌ها شده بودند، تکمیل شده است.

آقای صدیقی، افزود که در حال حاضر، هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در آغاز گفت‌وگوهای مستقیم، باقی نمانده است. او علاوه کرد که دولت افغانستان، منتظر است تا گروه طالبان، هرچه زودتر برای آغاز گفت‌وگوها، آمادگی‌اش را اعلام کند.