رویترز: هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت و طالبان روی اصول رفتاری گفت‌وگوها توافق کردند

صبح کابل
رویترز: هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت و طالبان روی اصول رفتاری گفت‌وگوها توافق کردند

خبرگزاری رویترز، گزارش داده است که هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، روی اصول رفتاری گفت‌وگوها، به توافق رسیده اند.

رویترز، به نقل از سه منبع معتبر در قطر، گفته است، توافق روی ۱۹ مورد اختلافی که سبب عدم آغاز گفت‌وگوهای صلح شده بود، با میانجی‌گری ایالات متحده‌ی امریکا، صورت گرفته است.

تا اکنون، اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، این موضوع را تایید نکرده اند.

هرچند در گزارش رویترز، گفته شده که روی ۱۹ مورد اختلافی توافق صورت گرفته؛ اما پیش از این، گفته می‌شد که تنها دو مورد اختلافی میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف، وجود دارد.

تعیین مبنای فقهی برای پیشبرد گفت‌وگوها براساس فقه حنفی و معیار قرار دادن توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان، مواردی بود که چندی پیش، از سوی طالبان، مطرح شد و مورد اختلاف قرار داشت.

گذشته از آن، در جریان ۵ روز گذشته، گروه‌های تماس دو هیئت گفت‌وگوکننده، هیچ نشستی برگزار نکردند.

دو طرف، در حالی روی اصول رفتاری گفت‌وگوها به توافق رسیده اند که رییس‌جمهور غنی، روز دوشنبه (۱۴ میزان)، در راس هیئت عالی‌رتبه‌ی دولتی، به دوحه، پایتخت قطر سفر کرد. آقای غنی در این سفر، با اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و شماری از مقام‌های بلندرتبه‌ی قطر، به ویژه نخست‌وزیر این کشور، دیدار و در مورد روند صلح، گفت‌وگو کرده است.

هم‌چنان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا که در حال حاضر در قطر به سر می‌برد، از گروه طالبان، خواسته تا با کاهش خشونت موافقت کند تا هم از وارد شدن تلفات به غیرنظامیان جلوگیری صورت گیرد و هم، فضای اعتماد میان دو طرف، برای پیشبرد و به نتیجه رساندن گفت‌وگوهای صلح، ایجاد شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x