بیانیه‌ی شرکت‌کنندگان نشست قطر: هیچ دولتی را که با زور نظامی به وجود آید، به رسمیت‌ نمی‌شناسیم

صبح کابل
بیانیه‌ی شرکت‌کنندگان نشست قطر: هیچ دولتی را که با زور نظامی به وجود آید، به رسمیت‌ نمی‌شناسیم

شرکت‌کنندگان نشست قطر پس از دو روز گفت‌وگو با صدور بیانیه‌ای، خواستار توقف درگیری‌ها در افغانستان شدند و تأکید کردند، دولتی که در نتیجه‌ی فشار نظامی بر شهروندان این کشور تحمیل شود، یک دولت مسنجم نخواهد بود.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، با بازنشر بیانیه‌ی این نشست در برگه‌ی تویترش، نوشته است که ما خواستار توقف فوری حملات بر شهرها استیم و هشدار می‌دهیم، دولتی که با زور تحمیل شود، یک دولت منسجم نخواهد بود.

این نشست که به دعوت دولت قطر، با حضور نمایندگان ویژه‌ی کشورهای چین، اوزبیکستان، ایالا متحده، پاکستان، بریتانیا، سازمان ملل متحد و اتحادیه‌ی اروپا در ۱۰ اگوست برگزارشد، در مورد چالش‌ها و فرصت‌ها در روند صلح بحث و تبادل صورت گرفت.

در این نشست، نمایندگان از کشورهای هند، ناروی، قطر، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و افغانستان نیز حضور داشتند.

با این حال در بیانه‌ی این نشست، آمده است که گفت‌وگوهای صلح باید سرعت پیدا کند و دو طرف برای اعتمادسازی و برقراری آتش‌بس همه‌جانبه، اقدام کنند.

در این بیانیه، آمده است که شرکت‌کنندگان نشست، خواستار توقف فوری خشونت‌ها و حمله بر مرکز شهرها شده اند و تأکید شده که دو طرف درگیر باید به قوانین حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی، احترام بگذارند.

بر اساس این بیانیه، ادامه‌ی خشونت‌ها و گزارش‌ها از تلفات غیرنظامیان و کشتارهای غیرقانونی و تخریب زیربناها، تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان را، دشوارتر می‌سازد.

شرکت‌کنندگان این نشست، تأکید کرده اند، هیچ دولتی را در افغانستان که با استفاده از فشار نظامی به وجود بیاید، به رسمیت نمی‌شناسند.