زلمی خلیل‌زاد و ملا برادر در مورد تبادله‌ی زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صحبت کردند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد و ملا برادر در مورد تبادله‌ی زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صحبت کردند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، با هیأت سیاسی طالبان در قطر به رهبری ملا برادر آخند، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان، بامداد روز دوشنبه (۱۹ جوزا)، در برگه‌ی تویترش نوشت که در این دیدار، دو طرف روی تسریع پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو کرده اند.

به گفته‌ی او، در این دیدار، جنرال اسکات میلر، فرمانده‌ی نیروهای خارجی در افغانستان و مطلق القحطانی، نماینده‌ی ویژه‌ی وزیر خارجه‌ی قطر نیز حضور داشته اند.

این در حالی است که آقای خلیل‌زاد، روز جمعه (۱۶ جوزا) دور جدید از سفرهایش به خاطر تسهیل گفت‌وگوهای صلح، به کشورهای قطر، پاکستان و افغانستان آغاز کرد و در جریان آن، روی به دست آوردن توافق میان طرف‌ها در افغانستان برای برداشتن گام‌های بعدی در روند صلح، تلاش خواهد کرد.

با این حال، سفارت امریکا در پاکستان نیز، اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد، روز گذشته (یک‌شنبه، ۱۸ جوزا)، با جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان، در اسلام‌آباد دیدار و در مورد گام‌های مورد نیاز برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صحبت کرده است.

قرار است پس از تبادله‌ی ۵ هزار زندانی طالب با ۱ هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود. تا کنون، ۳ هزار زندانی طالب و بیش از ۴۵۰ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌اند.

رییس‌جمهور غنی، چند روز پیش، در ویدیو کنفرانسی با مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، در مورد اقدامات بعدی در پروسه‌ی صلح و محل برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی، گفت‌وگو کرده بود.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، به تازگی گفته است که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x