پایان عملیات نظامی در بلخ؛ نظام‌الدین قیصاری فرار کرد

صبح کابل
پایان عملیات نظامی در بلخ؛ نظام‌الدین قیصاری فرار کرد

مسؤولان امنیتی در ولایت بلخ، می‌گویند که عملیات پاک‌سازی خانه‌ی نظام‌الدین قیصاری، فرمانده‌ی نیروهای محلی، پایان یافته است.

عادل‌شاه عادل، سخنگوی پولیس ولایت بلخ، می‌گوید که عملیات پاک‌سازی، حوالی ساعت ۱۰:۰۰ یک‌شنبه شب (۲۴ قوس) پس از حدود ۲۴ ساعت، به پایان رسید.

آقای عادل، آماری در مورد تلفات در این عملیات، ارائه نکرد.

با این حال، یک منبع امنیتی می‌گوید که خانه‌ی آقای قیصاری هنوز هم در محاصره‌ی نیروهای امنیتی قرار دارد. منبع می‌افزاید: «نیروهای امنیتی، در حال بازرسی خانه‌های اطراف خانه‌ی قیصاری اند.»

منبع، علاوه می‌کند که در جریان عملیات، هشت تن از افراد قیصاری جان باخته اند و ۳۰ نفر دیگر بازداشت شده اند.

گفته می‌شود که نظام‌الدین قیصاری، از محل رویداد، متواری شده است.

عملیات برای بازداشت آقای قیصاری، شنبه شب (۲۳ قوس) آغاز شد. پولیس بلخ، ادعا می‌کند که حکم بازداشت آقای قیصاری را از نهادهای عدلی و قضایی به اتهام زورگویی، داشتن تفنگ‌داران غیرمسؤول و غصب زمین، دارند.

عنایت‌الله بابر فرهمند، عضو ارشد حزب جنبش اسلامی افغانستان، ادعا کرده است که حکومت تلاش دارد تا به بهانه‌ی غصب زمین، نظام‌الدین قیصاری را، از بین ببرد. او افزوده است: «جرم قیصاری فراتر از غصب زمین است و ریشه در عقده‌های مرتبط به تبارش دارد.»

با این حال، حزب جنبش اسلامی افغانستان، هیأتی را به ولایت بلخ فرستاد تا این موضوع را از راه گفت‌وگو حل کند؛ اما آقای فرهمند که در رأس این هیأت است، می‌گوید: «با پادرمیانی ما قرار بود قیصاری تسلیم شود، اما نیروهای امنیتی عملیات کردند.»

نظام‌الدین قیصاری، از افراد نزدیک به جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری بود. پس از آن که آقای دوستم برای دو سال از کشور تبعید شده بود، نیروهای امنیتی، نظام‌الدین قیصاری را از ولایت فاریاب بازداشت و به کابل انتقال دادند. آقای قیصاری نزدیک به شش ماه در حبس امنیت ملی قرار داشت و پس از رهایی، به مخالفان سر سخت آقای دوستم مبدل شد.