نصرت رحیمی: طالبان در ولایت بغلان شکست محکمی خوردند

عبدالرازق اختیاربیگ
نصرت رحیمی: طالبان در ولایت بغلان شکست محکمی خوردند

سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که حمله‌ی طالبان در شهر پلخمری ولایت بغلان، درهم شکسته و تلفات سنگینی بر آنان وارد شده است.

نصرت رحیمی، پس از چاشت روز دوشنبه (۱۱سبنله) در یک نشست خبری گفت، پس از این که هراس‌افگنان طالب بر شهر پلخمری حمله کردند، نیروهای امنیتی آنان را در سه محل هدف قرار دادند که در نتیجه‌ی آن تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است.

به گفته‌ی آقای رحیمی، طالبان پس از آن که نتوانستند با نیروهای امنیتی مقاومت کنند، داخل خانه‌های مسکونی شدند و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.

او افزود که در نتیجه‌ی درگیری میان نیروهای ارتش و طالبان، بیش از ۵۰ هراس‌افگن کشته، ۳۱ تن زخمی و ۱۱ تن دیگر شان زنده بازداشت شدند.

گفتنی است که در حمله‌ی طالبان، ۶ نیروی امنیتی کشته و ۱۱ تن دیگر شان زخمی شدند. افزون بر آن،  شش غیرنظامی نیز از سوی طالبان به گلوله بسته شدند.

سخنگوی وزارت داخله در این نشست اما گفت که جنگ در ساحه‌ی کرکر و در اطراف شهر پلخمری هنوز ادامه دارد و به زودی این ساحه نیز از وجود آنان پاکسازی خواهد شد.

این درحالی است که هراس‌افگنان طالب روز یک‌شنبه (۱۰سنبله) بر بخش‌های از شهر پلخمری حمله کردند؛ اما جاوید بشارت، سخنگوی پولیس بغلان، لحظات پس از گزارش‌های مبنی بر حمله‌ی طالبان بر این ولایت، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که شماری از هراس‌افگنان طالب در منطقه‌ی پل معدن و دهن کرکر شهر پلخمری در محاصره‌ی نیروهای امنیتی درآمده و دو نفر شان بازداشت شده ‌اند.

نصرت رحیمی، همچنان در بخش دیگری از صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد که وضعیت امنیتی شهر کندز نیز به حالت عادی درآمده و نیروهای ارتش در حال حاضر تلاش می‌کنند تا طالبان را از ولسوالی امام صاحب بیرون کنند و عملیات تصفیه‌ای ادامه دارد.

آقای رحیمی، با تروریست خواندن طالبان تأکید کرد که این گروه به صورت عمدی غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند؛ زیرا آنان توان مقابله با نیروهای ارتش را ندارند.

هراس‌افگنان طالب نیمه‌های جمعه‌شب، حملات تهاجمی را برای سقوط ولایت کندز آغاز کردند که در این حملات  ۹ نفر از نیروهای امنیتی و نزدیک به چهل جنگ‌جوی طالب کشته شد‌ند.

وزارت داخله می‌گوید که شهر کندز از وجود هراس‌افگنان طالب پاکسازی شده است.