رحمانی: حضور غیرمسئولانه‌ی سرپرست‌ها در ادارات پایان یابد

صبح کابل
رحمانی: حضور غیرمسئولانه‌ی سرپرست‌ها در ادارات پایان یابد

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، از رییس‌جمهور غنی می‌خواهد که به فرهنگ سرپرستی در اداره‌های دولتی پایان دهد.

آقای رحمانی که روز دوشنبه (۲۹ جدی)، در نشست عمومی مجلس نمایندگان سخن می‌زد، گفت حضور سرپرست‌ها در اداره‌های دولتی غیرمسئولانه بوده و باید هرچه زودتر پایان یابد.

او افزود: «تمام فعالیت‌ سرپرست‌های اداره‌هایی که از سوی نمایندگان مجلس رای تایید نگرفته‌اند، غیرقانونی است. نمایندگان توقع دارند که این سرپرست‌ها هرچه زودتر به دلیل نقض قانون سرپرستی رخصت شوند.»

به گفته‌ی آقای رحمانی، رییس‌جمهور غنی باید هرچه زودتر افراد جدیدی را برای اداره‌هایی که توسط سرپرست اداره می‌شوند، معرفی کند.

گفتنی است که مجلس نمایندگان چندی پیش، به رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف، طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، حسنیه صافی، سرپرست وزارت امور زنان، مجیب‌الرحمان کریمی، سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات و اجمل احمدی سرپرست ریاست بانک مرکزی، رای رد داد و تا اکنون، حکومت افغانستان نتوانسته برای این افراد، جایگزین جدید معرفی کند.

با این حال، رییس مجلس نمایندگان، می‌گوید که رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف، به گونه‌ی غیرقانونی دست به عزل و نصب ساختاری زده‌ است.

او افزود: «برکناری سلیقه‌ای مشاوران وزارت معارف، غیرقانونی است و به آبروی نهادها صدمه می‌زند. این کار، به امنیت شغلی آسیب می‌زند و باید هرچه زودتر جلو آن گرفته شود.»

این در حالی است که رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف، چندی پیش ۱۵ مشاور قراردادی و رسمی این وزارت را از سمت‌شان برکنار کرد.