مجلس نمایندگان: دولت و طالبان باید از فرصت‌ پیش‌آمده برای صلح استفاده کنند

صبح کابل
مجلس نمایندگان: دولت و طالبان باید از فرصت‌ پیش‌آمده برای صلح استفاده کنند

شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که دولت افغانستان و طالبان باید از فرصت پیش‌آمده برای تأمین صلح و ثبات در کشور استفاده کنند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان در نشست روز چهارشنبه (۱ ثور)، این مجلس گفت که مردم افغانستان از مدت‌ها به این‌سو، منتظر برگزاری نشست استانبول بوده‌اند؛ اما این نشست به علت‌های غیر قابل انتظاری به زمان دیگری به تعویق افتاد.

آقای رحمانی تأکید کرد که جنگ در افغانستان هیچ‌گونه مشروعیت دینی و شرعی نداشته و هرچه زودترباید متوقف و گفت‌وگوهای صلح آغاز شود تا دو طرف به یک توافق‌نامه‌ی‌ سیاسی دست یابند.

از سویی هم، عبدالرئوف ابراهیمی، عضو مجلس نمایندگان در نشست امروز، گفت که با اعلام جدول زمانی خروج سربازان خارجی از افغانستان، دلیلی برای ادامه‌ی جنگ در کشور باقی‌ نمانده  و بهترین شرایط برای برقراری صلح پیش آمده است.

آقای ابراهیمی افزود: «طالبان دیگر دلیلی  برای ادامه‌ی جنگ ندارند؛ اگر مسلمان هستند، اگر افغان هستند و برای مردم افغانستان کار می‌کنند، از این فرصت طلایی که برای مردم دست داده، استفاده کنند. بدون بهانه‌تراشی و دلایل غیر شرعی مستقما به میز مذاکره صلح میان‌افغانی رو بیاورند.»

او همچنان از رییس‌جمهور غنی به عنوان رییس قوای سه‌گانه خواست که از فرصت‌ پیش‌آمده استفاده کنند و در سیاست‌گزاری‌ها کشور  تجدید نظر کند.

چگونگی انتخاب ترکیب هیئتی که به نشست استانبول می‌رود، از دیگر مواردی بود که اعضای مجلس نمایندگان به آن اشاره کردند. نمایندگان مجلس از دولت و شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌خواهند که در ترکیب هیئت، تناسب قومی و جنسیتی را در نظر بگیرند.

ناهید فرید، نماینده‌ی هرات در مجلس نمایندگان می‌گوید: «جمهوری‌ اسلامی افغانستان از یک ملت نمایندگی می‌کند؛ ملتی که در آن نیمی آن زنان هستند و نزدیک به ۷۰ درصد آنان جوانان هستند. در آن اقلیت‌های مذهبی و قومی زندگی می‌کنند. ملت میلیونی افغانستان حق دارند از ارزش‌های شان در مذاکرات صلح نمایندگی شود. این‌ها باید خط سرخ شما باشد.»

بانو فرید در نشست امروز مجلس با انتقاد از رویکرد امریکا در قبال مردم افغانستان گفت که از این کشور باید پرسیده شود که با چه حقی به طالبان امتیاز می‌دهد و در مقابل مردم و دولت افغانستان را تضعیف می‌کند.

او در ادامه گفت :  «ملت افغانستان پس از بیست سال، دوباره به نقطه‌ی صفر رسیده است. هر حقی که به طالبان داده شود، به ضرر ملت افغانستان است. طالبان یک گروه شورشی است  که هر کاری خواست، انجام می‌دهد.»

این همه در حالی مطرح می‌شود که قرار بود نشستی در مورد صلح افغانستان در ترکیه برگزار شود؛ اما طالبان اعلام کردند که تا بعد از ماه رمضان در این نشست شرکت نخواهند کرد؛ به همین دلیل این نشست تا زمان نامعلومی به تعویق افتاده است.