رحمت‌الله نبیل: نسخه‌ی صلحی که پاکستان برای ما می‌دهد، صلح نیست

صبح کابل
رحمت‌الله نبیل: نسخه‌ی صلحی که پاکستان برای ما می‌دهد، صلح نیست

رحمت‌الله نبیل، از نامزدان ریاست جمهوری، تاکید می‌کند که مردم افغانستان صلح می‌خواهند؛ اما صلحی که فردایش پرچم این کشور بدل نشود و نظام این کشور از جمهوریت، به امارت اسلامی تغییر نکند.

آقای نبیل، امروز پنج‌شنبه (۷ سنبله) در همایش انتخاباتی‌اش در ولایت میدان وردک، گفت: «ما صلح می‌خواهیم، اما صلحی را که فردایش پرچم ما بدل شود و نظام ما از جمهوریت به امارت اسلامی تغییر کند، به هیچ عنوان نمی‌خواهیم.»

او افزود، نسخه‌ی صلحی که پاکستان برای ما می‌دهد، صلح نیست؛ زیرا در تاریخ معاصر افغانستان، پاکستان نه صلح داوود خان را پذیرفته، نه صلح داکتر نجیب را، نه صلح مجاهدین و صلح حکومت هجده سال اخیر را نیز قبول نکرده‌است.

آقای نبیل تاکید کرد که برای تیم انتخاباتی او، جمهوریت خط سرخ است و باید گفت‌وگو‌های صلح پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه یابد.

پیش از این، رییس جمهور غنی نیز تاکید کرده بود که نظام جمهوریت برای او خط سرخ است و به هیچ وجه حاضر نیست که امارت اسلامی در افغانستان حاکم شود.

در همین حال، آقای نبیل با اشاره به برنامه‌ی صلح داکتر نجیب‌الله، می‌گوید: «در زمان حکومت داکتر نجیب، اسلام‌آباد نگذاشت که برنامه‌ی صلح در افغانستان عملی شود و در حال حاضر هم نمی‌خواهد که صلح واقعی در افغانستان تامین گردد.»

این در حالی است که روند گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان این گروه، به مرحله‌ی نهایی رسیده است.

دور نهم گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان، روز پنج‌شنبه (۳۱ اسد) آغاز شد. هر دو طرف، این دور گفت‌وگوها را مثبت ارزیابی کرده و نسبت به آن، ابراز خوشبینی کرده ‌اند.

قرار است زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، به زودی به منظور مشوره و گفت‌وگو با سران حکومت افغانستان، به کابل سفر کند.