رحمت‌الله نبیل: اگر حامد کرزی نمی‌خواست، اشرف غنی هیچ‌گاهی رییس‌جمهور نمی‌شد

عصمت امین
رحمت‌الله نبیل: اگر حامد کرزی نمی‌خواست، اشرف غنی هیچ‌گاهی رییس‌جمهور نمی‌شد

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، می‌گوید که اگر حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین نمی‌خواست، اشرف غنی هیچ‌گاهی در انتخابات سال ۲۰۱۴ پیروز نمی‌شد و به قدرت نمی‌رسید.

آقای نبیل، روز جمعه -۲۰ جوزا-، به حرف‌های تازه‌ی جنرال هیبت‌الله علی‌زی، آخرین رییس ستاد ارتش جمهوریت در مورد حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین واکنش نشان داده است.

اخیرا جنرال هیبت‌الله علی‌زی، آخرین رییس ستاد ارتش جمهوریت،گفته است که حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین می‌خواست که پس از فرار اشرف غنی وارد ارگ شود و قدرت را دوباره به دست بگیرد.

آقای علی‌زی به تازگی در مصاحبه‌ با مجله‌ی امریکایی وار زون، گفته است که آقای کرزی پس از فرار غنی به بسم‌الله خان، وزیر دفاع حکومت پیشین تماس گرفت و به نحوی از او خواست که او را به ارگ ببرند تا قدرت را به دست بگیرد.

او، تأکید کرده که در آن زمان فکر نمی‌کرد که حامد کرزی شخص مناسبی برای رهبری کشور باشد و به همین دلیل با آمدن دوباره‌ی او به ارگ مخالفت کرده است.

در همین حال، آقای نبیل گفته است: «در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی، اگر کرزی نمی‌خواست که اشرف غنی به قدرت برسد، شاید هم اشرف غنی هیچ‌گاهی با وجود تلاش‌های حامیان، لابی‌ها و پول‌های خارجی رییس‌جمهور نمی‌شد و به ارگ نمی‌رسید.»

او در ادامه، گفته است که به زودی در مورد این حرف‌هایش، مستنداتی را از طریق رسانه‌ها نشر خواهد کرد.

به گفته‌ی رحمت‌الله نبیل، هرچند حقیقت‌ها تلخ است؛ اما باید گفته شود. «نسل‌های آینده به دور از احساسات قومی، تباری و مفکوروی قضاوت کنند و باید به طور شفاف ثبت تاریخ شود.»