حمدالله محب: طالبان با خروج نیروهای امریکایی هیچ دلیلی برای ادامه‌ی جنگ ندارند

صبح کابل
حمدالله محب: طالبان با خروج نیروهای امریکایی هیچ دلیلی برای ادامه‌ی جنگ ندارند

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، می‌گوید که طالبان با خروج نیروهای امریکایی از این  کشور، هیچ دلیلی برای ادامه‌ی جنگ ندارند.

آقای محب که روز جمعه (۲۷ حمل)، در نشست آنلاین «رایزانا»، صحبت می‌کرد، گفت که اکنون زمان آن است که طالبان دست از جنگ برداشته، با دولت افغانستان صلح کنند و به بخشی از جریان اصلی این جامعه مبدل شوند. او هم‌چنان گفت که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یک فرصت عالی برای نیروهای امنیتی افغانستان است تا کنترل وضعیت امنیتی شان را در دست گیرند.

مشاور امنیت ملی در این نشست، با بیان این که همه‌ی شهروندان کشور می‌توانند در جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگی داشته باشند، تأکید کرد که طالبان نباید به این فکر باشند که هنوز هم می‌توانند خواسته‌های خود را بر مردم تحمیل ‌کنند.

در این نشست جواد ظریف -وزیر خارجه‌ی ایران_ نیز شرکت کرده بود. آقای ظریف ضمن این که از طالبان خواست که باید گفت‌وگوها را آغاز کنند، تأکید کرد که روند صلح افغانستان، باید به رهبری و مالکیت مردم این کشور باشد.

وزیر خارجه‌ی ایران تصریح کرد که طالبان باید خود شان را بر اساس نظام‌های دموکراتیک عیار کنند؛ زیرا اگر آن‌ها بخواهند به ایدیولوژی دهه‌ی ۹۰ برگردند، این ناممکن است.

آقای ظریف گفت: «ما باید اختلافات خود را کنار بگذاریم و روی مشترکات خود تمرکز کنیم، از جمله این واقعیت که امارت اسلامی در افغانستان تهدید وجودی برای پاکستان و تهدیدی برای امنیت ملی ایران و هند است.»

از سویی هم، جی شنکر -وزیر خارجه‌ی هند- نیز در این نشست گفت که افغانستان امروز بسیار متفاوت از افغانستان دیروز است و ممکن نیست که از دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته در این کشور، چشم‌پوشی شود.

آقای شنکر تأکید کرد که افغانستان به صلح مضاعف نیاز دارد و از کشورهای منطقه نیز خواست تا در این امر با این کشور همکاری کنند.