واکنش‌ها به حمله بر سالن عروسی در کابل؛ حمله بر مراسم عروسی جنایت جنگی است

محمد گوهری
واکنش‌ها به حمله بر سالن عروسی در کابل؛ حمله بر مراسم عروسی جنایت جنگی است

حوالی ساعت ۱۰:۴۰ شنبه شب (۲۶ اسد)، یک عامل انتحاری مواد انفجاری همراهش را در داخل یک سالن عروسی، در مربوطات حوزه‌ی ششم امنیتی شهر کابل منفجر کرد. این انفجار، در میان تجمع افرادی که در یک محفل عروسی شرکت کرده بودند، رخ داده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که در نتیجه‌ی این رویداد، ۶۳ نفر جان باخته اند و ۱۸۲ تن دیگر زخمی شده اند. او می‌گوید که وزارت داخله، تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است. تصاویری که از داخل این سالن عروسی منتشر شده، نشان می‌دهد که تلفات برخواسته از این رویداد، بیشتر از آمار ارایه شده از سوی وزارت داخله است.

در همین حال، رییس جمهور غنی، این حمله محکوم کرده و آن را، فجیع‌ترین جنایت علیه بشریت خوانده است. آقای غنی گفته است که آماج قرار دادن مردم در مراسم خوشی، مکاتب، مساجد، بازارها و مکان‌های عامه، نشان دهنده‌ی قساوت یک گروه هراس‌افگن است و جامعه‌ی جهانی، نباید در قبال این‌گونه اعمال وحشیانه خاموشی اختیار کند؛ بلکه باید در راستای ردیابی و محکومیت عاملان آن تلاش کند.

آقای غنی همچنان تاکید کرده است که طالبان با نکوهش این حمله، نمی‌توانند خود را تبرئه کنند، زیرا آنان خود فراهم‌کننده‌ی بستر برای فعالیت تروریستان‌‌اند. او به نیروهای امنیتی دستور داده که برای ردیابی و سرکوب عاملان این حمله، از تمام امکانات کار بگیرند. آقای غنی همچنان گفته است که قرار است به‌منظور بررسی وضعیت امنیتی کشور، نشست ویژه‌ی امنیتی را برگزار کند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز این رویداد را محکوم کرده و گفته است که حمله بر مراسم عروسی جنایت جنگی و عمل ضدبشری است.

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است که نهادهای مسؤول باید عاملان و سازمان دهندگان این رویداد را شناسایی و بازداشت کنند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، این رویداد را محکوم کرده و در واکنش به آن گفته است که گروه‌های تروریستی که دشمن شادی و سرور و تمثیل اراده‌ی مردم‌اند با طراحی این حمله در چنین زمانی، می‌خواهند یک جشن ملی (سالروز استقلال افغانستان) را به ماتم ملی تبدیل و پیکارهای انتخاباتی و در کل پروسه انتخابات را سبوتاژ کنند.

در همین حال، جان بس، سفیر امریکا در کابل نیز این حمله را نکوهش کرده و گفته است که این رویداد، یک اقدام ناپسند بوده و نباید غیرنظامیان، به ویژه کودکان هدف قرار بگیرند.

تاکنون مسؤولیت این رویداد را هیچ گروهی، به شمول طالبان به عهده نگرفته است.