حزب جنبش: تقلب نتیجه‌ی انتخابات را تعیین نخواهد کرد

صبح کابل
حزب جنبش: تقلب نتیجه‌ی انتخابات را تعیین نخواهد کرد

حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان که از حامیان اصلی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی است، در واکنش به اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که دیگر تقلب و جعل، نتیجه‌ی انتخابات را تعیین نخواهد کرد.

این حزب، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات، بار دیگر رأی‌های پاک مردم را به سود تیم حاکم زیر پا کرده و با تقلب، دموکراسی نوپای افغانستان را بی‌عزت و بی‌اعتبار ساخته است.

در اعلامیه‌ آمده است که کمیسیون مستقل انتخابات، در مورد ۳۰۰ هزار رأی تقلبی و غیر قانونی، مهر سکوت بر لب زده است .

حزب جنبش، افزوده است: «ما باتمام قوت و تا آخرین دم در کنار مردم خود ایستاده‌ایم که امروز حضورشان در جامعه نادیده گرفته شده و رأی‌های شان پامال گردید. دیگر تقلب و جعل، نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری را تعیین نخواهد کرد. ایستاده ایم و با مردم خود از رأی‌های مردم دفاع خواهیم کرد.»

کمیسیون مستقل انتخابات، پیش از چاشت روز یک‌شنبه (۱ جدی)، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد.

بر اساس این نتیجه، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴ درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹٫۵۲ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارند. به همین ترتیب، گلب‌الدین حکمت‌یار، با به دست آوردن ۳٫۸۵ در جایگاه سوم و رحمت‌الله نبیل با گرفتن ۱٫۸۶ در صد آرا، در جایگاه چهارم قرار دارند.

دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، تأکید می‌کند که نتیجه‌ی اعلام‌شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، برخواسته از آرای تقلبی است و هرگز قابل قبول نخواهد بود.