وزارت مخابرات: شرکت‌های مخابراتی به سیستم ریل‌تایم وصل می‌شوند

صبح کابل
وزارت مخابرات: شرکت‌های مخابراتی به سیستم ریل‌تایم وصل می‌شوند

مسؤولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، از وصل شدن شرکت مخابراتی سلام، به سیستم ریل‌تایم خبر می‌دهند.

فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات، روز دوشنبه (۶ عقرب)، در یک نشست خبری گفت که سیستم ریل‌تایم در گذشته یک موضوع جنجالی بود و در حال حاضر، چالش‌هایی که در آن وجود داشت حل شده و شرکت مخابراتی سلام به این سیستم وصل شده است.

او افزود که قرارداد سیستم ریل‌تایم شش ماه قبل امضا شده بود و این طرح در شرایط کنونی عملی شده که موضوعات مالی شرکت‌های مخابراتی را شفاف می‌سازد.

آقای هاشمی، علاوه کرد که گفت‌وگوهای دوام‌دار با شرکت‌های مخابراتی داشته و امیدوار است که آن‌ها بدون قید و شرط، به این سیستم وصل شوند.

به گفته‌ی او، هیچ چیزی نمی‌تواند مانع وصل شرکت‌های مخابراتی به سیستم ریل‌تایم شود و وزارت مخابرات بر اساس قانون حق دارد که روند مالی شرکت‌های مخابراتی را شفاف سازد.

سرپرست وزارت مخابرات، هشدار می‌دهد که اگر شرکت‌ها به سیستم ریل‌تایم وصل نشوند، این وزارت برخورد قانونی خواهد کرد.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس نمایندگان، از وصل شرکت‌های مخابراتی به سیستم ریل‌تایم استقبال کرده و ابراز امیدواری می‌کنند که با وصل شرکت‌ها به این سیستم، شفافیت به وجود آمده و از فساد جلوگیری ‌می‌شود.

عباس ابراهیم‌زاده، معاون کمیسیون مواصلات و مخابرات مجلس نمایندگان، در این نشست گفت که اعضای مجلس با وزارت مخابرات همکاری نزدیک خواهند کرد تا شرکت‌ها وارد سیستم ریل‌تایم شوند.

آقای ابراهیم‌زاده، با انتقاد از شرکت‌های مخابراتی، افزود: «شفافیت در عمل‌کرد شرکت‌های مخابراتی چون روشن، اتصالات و افغان‌بیسم وجود ندارد و به گونه‌ی خودسرانه پیش می‌رود.»

او می‌گوید که اگر از بی‌نظمی شرکت‌های مخابراتی جلوگیری نشود، مسؤولان آن‌ها به دادستانی کل معرفی خواهند شد.

این در حالی است که شهروندان افغانستان، همواره با انتقاد از کارکرد شرکت‌های مخابراتی، این شرکت‌ها را متهم به دزدی کریدت‌های‌ شان به ‌شکل سیستماتیک کرده‌‌ اند.

از سویی هم، از چند ماه به این طرف، کاربران فضای مجازی، با راه‌اندازی هشتگی تحت نام (#اترا_کجاست؟)، تأکید می‌کنند که شرکت‌های مخابراتی به گونه‌ی خودسرانه پیشکش بسته‌های سیمکارت ‌شان را فعال می‌کنند و این گونه کردیت‌کارت‌های شان دزدی می‌شود.

هم‌اکنون چندین شرکت مخابراتی در افغانستان فعالیت دارند که توانسته ‌اند میلیون‌ها سیم‌‎کارت‌ را به مشتریان خود توزیع کنند. شرکت مخابراتی افغان بیسیم، روشن، ام‌تی‌ان و اتصالات از شرکت‌های مخابراتی خصوصی‌ای اند که در افغانستان فعالیت دارند و شرکت‌های مخابراتی سلام و افغان تلیکام نیز از شرکت‌های دولتی‌ای اند که به مشتریان ‌شان خدمات مخابراتی عرضه می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x