سفارت امریکا، خواهان توقف فوری خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان شد

صبح کابل
سفارت امریکا، خواهان توقف فوری خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان شد

سفارت امریکا در کابل، خواهان توقف فوری خشونت علیه خبرنگاران شده و گفته است که از تحقیقات سریع و پی‌گرد قانونی عاملان ترور خبرنگاران، حمایت می‌کند.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۱۳ حوت)، از سوی سفارت امریکا در کابل منتشر شده، با اشاره به پرونده‌ی ترور یما سیاوش، گرداننده‌ی پیشین طلوع‌نیوز، آمده است: «سیاوش یکی از ۲۹ خبرنگار افغان است که از سال ۱۹۹۴ میلادی به این طرف به قتل رسیده و قاتلان او هنوز هم شناسایی نشده‌اند.»

در اعلامیه آمده است که ایالات متحده‌ی امریکا، خواهان توقف خشونت علیه خبرنگاران بوده و از تحقیقات سریع و پیگرد قانونی عاملان این ترورها، حمایت می کند.

سفارت امریکا، همچنان از دولت افغانستان خواسته است که فرهنگ معافیت از مجازات را متوقف کرده و از خبرنگاران و آزادی بیان محافظت کند.

گفتنی است که در تازه‌ترین مورد ترورهای هدف‌مند خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۱۲ حوت)، سه نفر از کارمندان زن رادیو – تلویزیون انعکاس، در نتیجه‌ی دو رویداد جداگانه در مربوطات حوزه‌های اول و چهارم شهر جلال‌آباد ولایت ننگرهار، ترور شدند.

گروه داعش مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

این در حالی است که حدود سه ماه پیش نیز، ملالی میوند، گوینده‌ی رسانه‌ رادیو – تلویزیون انعکاس، در مربوطات حوزه‌ی سوم امنیتی شهر جلال‌آباد از سوی تفنگ‌داران ناشناس ترور شده بود.