امریکا، روسیه، چین و پاکستان: از احیای امارت اسلامی در افغانستان حمایت نمی‌کنیم

صبح کابل
امریکا، روسیه، چین و پاکستان: از احیای امارت اسلامی در افغانستان حمایت نمی‌کنیم

نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان، پس از دیدار با هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، در بیانیه‌ی مشترکی تأکید کرده اند که از احیای امارت اسلامی حمایت نمی‌کنند.

در این بیانیه‌ی مشترک که ناوقت جمعه (۱۰ ثور) نشر شد، آمده است که نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان، به منظور دریافت راه حل برای ازسرگیری گفت‌وگوها و رسیدن به آتش‌بس دایمی و برقراری صلح، با هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان دیدار کرده اند.

در بیانیه آمده است: «ما انتظار داریم که طالبان به تعهدات خود مبنی بر جلوگیری از استفاده‌ی گروه‌های هراس‌افگن از خاک افغانستان علیه سایر کشورها، پابند باشند.»

بر اساس بیانیه، نمایندگان این کشورها، از بررسی تحریم‌های سازمان ملل متحد بر رهبری طالبان حمایت کرده و گفته اند که گام‌های عملی برای کاهش خشونت و تلاش‌های طالبان برای پیش‌برد گفت‌وگوهای میان‌افغانی، تاثیر مثبتی بر روند بررسی این تحریم‌ها خواهد گذاشت.

پیش از این، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان نیز با هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف دیدارهای جداگانه‌ای داشت.

این در حالی است که از چندی به این طرف، گفت‌وگوهای صلح میان هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان، متوقف شده است.

قرار بود در ۲۴ اپریل، شهر استانبول ترکیه میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد؛ اما این نشست، به دلیل عدم اشتراک طالبان به تعویق افتاد.

گروه طالبان، گفته است، تا زمانی که نیروهای خارجی به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج نشوند، در نشست‌های مرتبط با صلح شرکت نمی‌کند.

این همه در حالی است که قرار است روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، در اول می آغاز و تا یازدهم سپتامبر سال روان تکمیل شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x