باشندگان روستای آرزوی شهر غزنی شاهراه کابل – کندهار را مسدود کردند

صبح کابل
باشندگان روستای آرزوی شهر غزنی شاهراه کابل – کندهار را مسدود کردند

باشندگان روستای آرزوی شهر غزنی، روز سه‌شنبه (۳۱ سرطان)، در اعتراض به کشته شدن غیرنظامیان در نتیجه‌ی درگیری میان نیروهای دولتی و هراس‌افگنان طالب، شاهراه کابل – کندهار را مسدود کردند.

به گفته‌ی این معترضان، در جریان پنج روز گذشته، در نتیجه‌ی درگیری‌های سنگین میان نیروهای دولتی و هراس‌افگنان طالب، خسارات مالی و جانی به باشندگان روستای آرزوی شهر غزنی وارد شده است.

آن‌ها می‌گویند که روز گذشته (دوشنبه، ۳۰ سرطان)، در نتیجه‌ی پرتاب گلوله‌ی هاوان از سوی نیروهای امنیتی بر این منطقه، دو غیرنظامی جان باخته اند و ۳ نفر دیگر زخمی شده اند.

خواستیم دیدگاه مقام‌های رسمی ولایت غزنی را نیز در این باره داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

با این حال، دفتر مطبوعاتی والی غزنی، با نشر اعلامیه‌ای، گفته است که پس از چاشت روز گذشته (دوشنبه، ۳۰ سرطان)، هراس‌افگنان طالب، یک غیرنظامی را در روستای آرزوی مرکز این ولایت، به اتهام همکاری با دولت، تیرباران کرده اند.

این در حالی است که تا کنون بارها در نتیجه‌ی درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی و هراس‌افگنان طالب، تلفاتی به غیرنظامیان وارد شده، اما دولت افغانستان، همواره گروه طالبان را مسؤول تلفات غیرنظامیان دانسته است.

دولت افغانستان، بارها تأکید کرده است که هراس‌افگنان طالب با استفاده از خانه‌های غیرنظامیان به عنوان سنگرجنگی، سبب وارد شدن تلفات به آن‌ها می‌شوند.

از سویی هم، کمیسیون مستقل حقوق بشر، به تازگی، با نشر گزارشی، گفته است که نیروهای دفاعی و امنیتی، در جریان شش ماه گذشته، در جریان درگیری‌های مسلحانه به گونه‌ی محتاط عمل کرده اند و به همین دلیل، در موارد بسیار محدود سبب وارد شدن تلفات به غیرنظامیان شده اند.