دیدار حامد کرزی با باشندگان غرب کابل؛ مکاتب دخترانه باید هرچه زودتر باز شوند

صبح کابل
دیدار حامد کرزی با باشندگان غرب کابل؛ مکاتب دخترانه باید هرچه زودتر باز شوند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، تأکید کرده است که مکاتب دخترانه باید در سراسر کشور بازگشایی شوند.

دفتر مطبوعاتی حامد کرزی روز سه‌شنبه -۱۶ حمل-، اعلام کرده که آقای کرزی با شماری از نمایندگان مردم غرب کابل دیدار و گفت‌وگو کرده است.

بر اساس خبرنامه، در این دیدار، باشندگان غرب کابل بر بازشدن مکاتب دخترانه تأکید کرده‌اند. به گفته‌ی آن‌ها، رفتن به مکتب و کار از حقوق اساسی همه‌ی شهروندان به ویژه زنان کشور است.

در همین حال، آقای کرزی نیز، آموزش دختران را یک امر ضروری برای پیش‌رفت کشور خوانده و گفته است که مکاتب دخترانه باید هرچه زودتر باز شوند.

قرار بود مکاتب دخترانه در افغانستان پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرده که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

این تصمیم طالبان با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. به تازگی دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان -یوناما-، بار دیگر با انتقاد از طالبان مبنی بسته‌ماندن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم، این اقدام را تکان‌دهنده خوانده است.

این نهاد روز سه‌شنبه -۱۶ حمل-، در تویتی، گفته که طالبان تنها رژیمی در این سیاره است که مانع رفتن دختران به مکتب و آموزش‌ آن‌ها می‌شود.