متن کامل قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح

صبح کابل
متن کامل قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح

ما، ۳۴۰۰ عضو لویه جرگه‌ی مشورتی صلح، اعم از زن و مرد، به نمایندگی از ۲۳ صنف مختلف جامعه از ۳۴ ولایت، در پایتخت گردهم آمده تا مشوره‌های خود را در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان و تعیین چارچوب برای مذاکرات صلح با طالبان، ارائه کنیم. اعضای لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، سفارشات ذیل را به دولت افغانستان، گروه طالبان، کشورهای اسلامی و جامعه‌ی بین‌المللی، ارائه می‌کنند:

۱: اعضای لویه‌جرگه، از پروسه‌ی صلح برای رسیدن به صلح پایدار و با عزت که منجر به امنیت و ثبات در کشور شود، استقبال و حمایت می‌کنند.

۲: جرگه به مقصد رفع موانع، جهت آغاز مذاکرات صلح، قطع خون‌ریزی و رعایت مصلحت و خیر عام، رهایی تعداد چهارصد نفر از زندانیان مورد نظر طالبان را تأیید می‌کند.

۳: در صورتی که در بین این زندانیان، اتباع خارجی وجود داشته باشد، لازم است با اخذ ضمانت معتبر از کشورهای مربوطه‌ی شان به آنان تسلیم شوند.

۴: اطمینان حاصل شود تا در صورت رهایی این زندانیان، مذاکرات مستقیم بدون هیچ‌گونه بهانه‌ای به گونه‌ی فوری آغاز شود.

۵: جرگه خواستار جدی تأمین آتش‌بس دوامدار در کشور بوده و از جامعه‌ی جهانی به رهبری ایالات متحده‌ی امریکا، می‌خواهد تا در این زمینه، به تعهدات خود به مردم افغانستان عمل کند.

۶: برای ملت و دولت افغانستان، اطمینان داده شود تا زندانیانی که رها می‌شوند، دوباره به جبهات جنگ برنگشته و از فعالیت‌های آن‌ها، نظارت به عمل آید.

۷: با توجه به این که دولت افغانستان به رهایی زندانیان طالب اقدام می‌کند، جرگه از طالبان نیز می‌خواهد تا مکلفیت خود را در رهایی تمام اسیران غیرنظامی و نظامی دولت، ادا و آن‌ها را هرچه زودتر آزاد کند.

۸: حق‌العبدی آنانی که از جانب طالبان رهاشده، متضرر شده اند، در صورت مطالبه محفوظ می باشد.

۹: ما از جامعه‌ی جهانی تقاضا می‌کنیم تا از مداخلات کشورهایی که در بی‌ثباتی افغانستان به طور مستقیم و غیرمستقیم دخیل می باشند و یا از گروه های تروریستی حمایت می‌کنند، جلوگیری کند.

۱۰: در حالی که تلاش‌های صلح جریان دارد، اعضای این لویه‌جرگه، از دولت و گروه طالبان، می‌خواهند تا خشونت‌های مسلحانه را قطع کرده و تمام اختلافات را از راه گفت‌وگو حل و فصل کند. مردم افغانستان در مورد طرفی که به ادامه خشونت پافشاری دارد، تصمیم قاطع خواهند گرفت.

۱۱: ارزش‌های اسلامی، نقش علما، نهادهای اساسی دولتی، مردم سالاری و دست‌آوردهای مردم افغانستان در طول دو دهه‌ی گذشته، باید حفظ و تقویت شود.

۱۲: در مذاکرات صلح، اصل مردم‌سالاری و جمهوریت و حقوق اساسی شهروندان کشور، به خصوص جایگاه سیاسی و حقوقی زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی که در فصل دوم قانون اساسی و مواد دیگر آن تسجیل شده، نباید به هیچ صورت آسیب ببیند.

۱۳: به باور اعضای لویه جرگه، زنان کشور به عنوان نیمی از پیکر جامعه، باید از جایگاه حقوقی و سیاسی خود برخوردار بوده و در تمام مراحل پروسه صلح نقش و مشارکت سازنده داشته باشند.

۱۴: اعضای لویه جرگه، به این باور اند که قانون اساسی باید حفظ شود، اما حسب ضرورت، تعدیل آن امکان‌پذیر است.

۱۵: اعضای لویه جرگه، پیشنهاد می کند تا در قسمت تشکیل شورای عالی مصالحه‌ی ملی، اصل مشارکت ملی رعایت و در ترکیب آن، شخصیت‌های ملی، رهبران سیاسی، علمای کرام، بزرگان قومی، زنان، جوانان و سایر اقشار جامعه شامل شوند. برای هرچه بیشتر مردمی ساختن پروسه‌ی صلح، فعالیت‌های آن باید به ولایت‌ها نیز گسترش داده شود.

۱۶: جرگه تأکید بر شفافیت پروسه‌ی صلح دارد و توقع می‌کند تا شورای عالی مصالحه‌ی ملی و تیم مذاکره‌کننده از انکشافات در این پروسه، عندالموقع به مردم افغانستان معلومات ارائه کند.

۱۷: نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، به عنوان حافظین حاکمیت ملی و تمامیت ارضی، باید حمایت و تقویت بیشتر شوند. در عین زمان، به ورثه شهدای نهادهای امنیتی و قربانیان حوادث تروریستی، رسیدگی بهتر صورت گیرد.

۱۸: جرگه تأکید می‌کند که در جریان مذاکره با گروه طالبان، روی میکانیزم واضح که سبب نظم اجتماعی، امنیت تأسیسات و زیربناها و ثبات در کشور می شود، تفاهم صورت گیرد تا نگرانی های مردم مرفوع شود.

۱۹: به منظور ارج گزاری به نیروهای امنیتی و دفاعی، پیشنهاد می‌شود تا دولت در مورد عفو میعاد باقی‌مانده‌ی حبس آن عده منسوبین قوای امنیتی و دفاعی که به جرایم تحت حیطه صلاحیت مقام ریاست‌جمهوری می‌باشد، به استثنای جرم خیانت به وطن، مورد عفو قرار گیرند. برعلاوه، کسانی که صرف به اتهام ارتباط با طالبان محکوم شده باشند، شامل فرمان عفو شوند.

۲۰: دولت افغانستان موظف است تا راهنمایی‌های مشخص را در روشنایی منافع ملی ارائه و برای بهبود و تقویت بیشتر هیأت مذاکره‌کننده اقدامات لازم را روی دست گیرد و حضور زنان در تمام مراحل پروسه‌ی صلح، تقویت شود.

۲۱: جرگه تأکید می‌کند تا شرایط لازم برای مذاکرات دولت افغانستان با طالبان، در داخل کشور مساعد شود، زیرا هر دو طرف شهروندان کشور هستند؛ در غیر آن، در کشور ثالث بی‌طرف برگزار شود. مذاکرات باید مستمر و دوامدار بوده و نباید به هیچ دلیلی این روند متوقف شود.

۲۲: اعضای جرگه از همکاری و حمایت‌های جامعه‌ی بین‌المللی به ویژه امریکا، سپاس‌گزاری می‌کند. در عین حال اعضای جرگه از کشورها و نهادهای بین‌المللی، می‌خواهند تا به تعهدات خود عمل کرده و در جریان مذاکرات و بعد از رسیدن به توافق صلح، همچنان به کمک ها و حمایت های خود ادامه دهند.

۲۳: از کشورها و سازمان کنفرانس اسلامی به خصوص از همسایگان افغانستان، می‌خواهیم تا به مردم ما در رسیدن به صلح و ثبات دائمی کمک کرده و دین اسلامی خود را در برابر قربانی‌های بی‌شایبه‌ی مردم افغانستان ادا کنند.

۲۴: اعضای لویه‌جرگه، آمادگی کامل خود را برای ارائه‌ی مشوره‌ها و همکاری‌های لازم در طول پروسه‌ی صلح اعلان کرده و دولت برای اطمینان از تداوم بحث صلح که از اولویت‌های آن می‌باشد، از مشوره‌ها و ظرفیت‌های اعضای لویه‌جرگه استفاده‌ی بهینه کند.

۲۵: از آن جایی که اعضای جرگه در کمیته‌های کاری، پیشنهادهای مشخص و تفصیلی را در موارد مختلف ارائه کرده‌اند که برای اقدامات آینده‌ی دولت مفید است، این پیشنهادها به عنوان ضمیمه‌ی این قطعنامه، به مقام ریاست‌جمهوری ارسال شود تا در این مورد، به نهادهای مربوطه هدایت داده شود.