زلمی خلیل‌زاد برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح وارد کابل شد

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح وارد کابل شد

خبرگزاری رویترز، گزارش داده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزرات خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، به منظور از سرگیری گفت‌وگوهای صلح، وارد کابل شده است.

بر اساس این گزارش، قرار است آقای خلیل‌زاد، با رییس‌جمهور غنی و شمار دیگری از مقام‌های افغان، در مورد از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان، گفت‌وگو کند.

گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، در ماه سپتامبر سال جاری میلادی، به دنبال کشته شدن یک سرباز امریکایی در حمله‌ی تروریستی طالبان در کابل، متوقف شده بود.

آقای خلیل‌زاد در حالی وارد کابل شده که حدود یک هفته قبل، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، در سفر غیر منتظره‌ای برای نخستین بار وارد افغانستان شد و در پایگاه نظامی بگرام، در مورد روند صلح افغانستان و کاهش نیروهای امریکایی صحبت کرد.

آقای ترامپ، در میان سربازان امریکایی حضور یافت و گفت که پیش از این طالبان موافق آتش‌بس نبودند؛ اما حالا می‌خواهند که آتش‌بس کنند. او گفت که امریکا همین اکنون می‌تواند با طالبان مذاکره کند و این به دلیل زحمت‌هایی است که نیروهای نظامی این کشور در افغانستان کشیده اند.

او علاوه کرد که امریکا در حال کاهش حضور نظامی خود در افغانستان است. به گفته‌ی آقای ترامپ، نیروهای امریکایی در افغانستان تا ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.