روسیه: روند تبادله‌ی زندانیان طالب و نیروهای امنیتی افغانستان تسریع شود

ابوبکر صدیق
روسیه: روند تبادله‌ی زندانیان طالب و نیروهای امنیتی افغانستان تسریع شود

منبع: دیپلومات/ برگردان: ابوبکر صدیق

مسکو، ابراز امیداوری کرده است که چالش‌های به میان آمده میان مقامات حکومت کابل و گروه‌ی طالبان در رابطه به آزادی زندانیان این گروه، روی آغاز مذاکرات صلح تأثیر منفی نگذارد.

ماریا زاخاراو، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی روسیه گفته که مسکو از آزادی هزار تن از نیروهای امنیتی و منسوبان پولیس که پس از امضای توافق‌نامه‌ی ۲۹ فبروری میان امریکا – طالبان صورت گرفته است، استقبال می‌کند و هم‌چنان ابراز امیدواری کرده است که روند آزادی زندانیان باقی‌مانده‌ی طالبان که در لویه جرگه روی آن تصمیم گرفته شده هر چه زودتر تکمیل شود.

زاخاراو، به گزارش‌هایی در رابطه به آزادی شش زندانی طالب اشاره کرده که متهم به حملات تروریستی بالای شهروندان خارجی در افغانستان هستند که این روند را به مشکل مواجه کرده است. این کار سبب تأخیر در روند آغاز مذاکرات صلح و رهایی صدها تن از نیروهای امنیتی شده که نزد طالبان زندانی هستند.

او ابراز امیدواری کرده است که این موضوعات، روند آغاز مذاکرات صلح را به کندی مواجه نسازد و در آینده‌ی نزدیک حل شود.

زاخاراو، گفته است که تسریع روند آغاز مذاکرات بین‌الافغانی سبب تأمین منافع هردو طرف، دولت افغانستان و شرکای خارجی می‌شود.

محمداشرف غنی، هفته‌ی گذشته فرمان آزادی طالبانی را صادر کرد که در فهرست توافق‌نامه‌ی ماه فبروری طالبان – امریکا قرار داشتند. در لویه‌جرگه که چندی پیش برگزار شد، تصمیم گرفته شد که زندانیان‌های رها شوند که  در جرایم سنگین دست داشته‌ اند.

امریکا و طالبان در ۲۹ فبروری توافقنامه‌ای را در دوحه، مرکز قطر به امضا رساندند؛ طبق این سند ۵ هزار زندانی طالب از زندان‌های حکومت و۱۰۰۰ تن از زندانیان نیروهای امنیتی که نزد طالبان هستند، پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آزاد می‌شوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x