روسیه از تشکیل حکومت موقت در افغانستان اعلام حمایت کرد

صبح کابل
روسیه از تشکیل حکومت موقت در افغانستان اعلام حمایت کرد

رسانه‌های خارجی گزارش داده‌‌اند که روسیه از تشکیل حکومت موقت و فراگیر در افغانستان اعلام حمایت کرده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه (۲۲ حوت/ ۱۲ مارچ)، در یک نشست گفته است که کشورش از تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه گروه‌ها به‌شمول طالبان در افغانستان حمایت می‌کند.

خانم زاخاروا، تأکید کرده که مسکو طرفدار تشکیل حکومت مشارکتی با طالبان است. «تشکیل یک دولت موقت و فراگیر راه حل منطقی برای ادغام طالبان در حیات سیاسی افغانستان به شمار می‌رود.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که قرار است تا کمتر از یک هفته‌ی دیگر نشستی در مورد صلح افغانستان به میزبانی روسیه در مسکو، پایتخت این کشور برگزار شود.

سفارت روسیه در کابل، از رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی، برای شرکت در نشست ترویکای که در مسکو با حضور چین، امریکا، پاکستان و روسیه، برگزار می‌شود، دعوت کرده است.

در این نشست که میزبانی آن را سرگئی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه، به دوش دارد، ۲ نفر از حکومت، ۲ نفر از شورای عالی مصالحه‌ی ملی، ۲ یا سه نفر دیگر از رهبران سیاسی افغانستان که جمعاً ۶-۷ نفر می‌شوند، دعوت شده است. قرار است ۵ نفر از گروه‌ طالبان نیز در این نشست دعوت شوند و یک مهمان از قطر نیز جز اشتراک کنندگان این نشست خواهد بود.

همزمان با این وزارت خارجه‌ی ترکیه نیز، اعلام کرده که نشست صلح افغانستان در ماه اپریل سال روان میلادی در استانبول برگزار می‌شود.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه، با اشاره بر این که کشورش برای دولت افغانستان و طالبان مورد اعتماد است، تأکید کرده که از همین جهت، دو طرف خواستار برگزاری چنین نشستی در ترکیه شده‌اند.