بی‌سرنوشتی نیروهای امنیتی افغانستان؛ روسیه کماندوهای پیشین را برای جنگ با اوکراین استخدام می‌کند

فاطمه حسن‌زاده
بی‌سرنوشتی نیروهای امنیتی افغانستان؛ روسیه کماندوهای پیشین را برای جنگ با اوکراین استخدام می‌کند

سه تن از جنرال‌های ارتش پیشین افغانستان به آسوشیتدپرس، گفته‌اند که روسیه سربازان پیشین کماندو را برای جنگ با اوکراین استخدام می‌کند.

آسوشیتدپرس روز دوشنبه -۹ عقرب-، گزارش داده است که پس از سقوط جمهوریت، سربازان ویژه‌ی افغانستان به ایران فرار کردند و اکنون روسیه این نیروها را استخدام می‌کند تا از آن‌ها در جنگ علیه اوکراین استفاده کند.

به نقل از این گزارش، روسیه می‌خواهد که هزاران تن از کماندوهای پیشین افغانستان را با معاش حدود ۱۵۰۰ دالر امریکایی استخدام کند و به خانواده‌های شان نیز، پناه دهد و در مقابل آن‌ها را به جنگ اوکراین بفرستد.

جنرال‌های پیشین ارتش افغانستان، گفته اند که «گروه واگنر» مسؤولیت استخدام نیروهای کماندوی افغانستان را به عهده دارد.

یکی از این جنرال‌ها به آسوشیتدپرس، گفته است: «آن‌ها نمی‌خواهند به جنگ بروند؛ اما چاره‌ای ندارند. آن‌ها از من می‌پرسند که برای شان راه‌حل بدهم. می‌گویند که چه کار باید بکنیم؟ اگر به افغانستان برگردیم، طالبان ما را خواهند کشت.»

با آن‌که تا هنوز مشخص نیست، چه تعداد از کماندوهای افغانستان در ارتش روسیه جذب شده‌اند؛ اما گفته می‌شود که حدود ۴۰۰ تن از نیروهای کماندو تا اکنون از سوی روسیه استخدام شده‌اند.

روسیه در حالی می‌خواهد که از نیروهای کماندوی افغانستان در جنگ علیه اوکراین استفاده کند که نیروهای امنیتی این کشور پس از سقوط حکومت پیشین و به قدرت‌رسیدن طالبان در بی‌سرنوشتی مطلق قرار گرفتند و شماری از آن‌ها از سوی این گروه بازداشت و کشته شده‌اند.