سرگی لاوروف: پیام ما به طالبان این است که هرچه زودتر گفت‌وگوها را آغاز کنند

صبح کابل
سرگی لاوروف: پیام ما به طالبان این است که هرچه زودتر گفت‌وگوها را آغاز کنند

سرگی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه، تأکید می‌کند که افزایش خشونت‌ها در افغانستان وضعیت را به وخامت کشانده و باید هرچه زودتر پایان یابد.

آقای لاوروف، روز جمعه (۸ حوت)، در یک نشست خبری مشترک با محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی‌ افغانستان، گفت که پیام مسکو به طالبان این است که هرچه زودتر خشونت‌ها را کاهش داده و روند فعلی در دوحه را آغاز کنند تا این روند به نتیجه‌ی دل‌خواه برسد.

او افزود که مسکو با شماری از کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان کار می‌کند تا این روند هر چه زودتر به نتیجه برسد؛ اما هم‌زمان تأکید کرد که طالبان نباید خواست‌های تازه‌ای را در گفت‌وگوها مطرح کنند.

وزیر خارجه‌ی روسیه هم‌چنان تأکید کرد که گروه طالبان باید به فیصله‌های شورای امنیت سازمان ملل احترام بگذارد و آن را رعایت کند.

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان نیز در این نشست، گفت که طالبان تا زمانی که تعهدات‌شان را در مورد روند صلح عملی نکنند، نباید از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد بیرون شوند.

آقای اتمر، هم‌چنان از موقف روسیه در مورد حمایت این کشور از روند صلح افغانستان قدردانی کرد.

از سویی هم، او در نشست جداگانه‌ا‌ی که با همتای روسی‌اش داشت، گفت که افغانستان به عنوان یک همکار در کنار روسیه خواهد ماند؛ زیرا این دو کشور منافع مشترک دارند.

حنیف اتمر در این دیدار گفت که نقش همکاری روسیه در مبارزه با تروریزم، جلوگیری از قاچاق مواد مخدر بسیار اهمیت دارد و افغانستان به کمک این کشور نیاز دارد.

گفتنی است که محمدحنیف اتمر، روز چهارشنبه (۶ حوت)، به منظور بحث و تبادل نظر در مورد روند صلح افغانستان به مسکو رفته بود.