روسیه: امریکا برای رسیدن به اهداف خود طالبان، داعش و شبکه‌ی القاعده را ایجاد کرده است

فاطمه حسن‌زاده
روسیه: امریکا برای رسیدن به اهداف خود طالبان، داعش و شبکه‌ی القاعده را ایجاد کرده است

به تازگی منشی شورای امنیت ملی روسیه، گفته است که امریکا برای رسیدن به اهداف خود، گروه‌های تروریستی چون داعش، شبکه‌ی القاعده و هم‌چنان طالبان را ایجاد کرده است.

نیکولای پتروشیف روز پنج‌شنبه -۱۲ عقرب-، در نشستی با مسؤولان امنیتی کشورهای مستقل مشترک المنافع این مسأله را مطرح کرده است.

به نقل از صدای امریکا، آقای پتروشیف، تأکید کرده که با روی کارآمدن طالبان در افغانستان، بحران اقتصادی در این کشور به شدت افزایش یافته و این مسأله سبب شده که شماری زیادی از شهروندان افغانستان دست به مهاجرت به کشورهای همسایه بزنند.

به گفته‌ی او، اعضای سازمان‌های تروریستی بین‌المللی در افغانستان به گونه راحت فعالیت دارند و حتا ممکن است که در نقش پناه‌جو وارد کشورهای آسیای میانه شوند.

این در حالی است که گروه طالبان در ۱۵ آگست سال گذشته‌ی میلادی پس از فرار محمداشرف غنی قدرت را در افغانستان را به دست گرفتند و از آن، این کشور با مشکلات شدید اقتصادی، سیاسی و اجتماعی روبه‌رو شده‌اند.

پیش‌ از این ده‌ها گزارشی نشر شده که نشان می‌دهد هنوز هم طالبان با سایر گروه‌های تروریستی از جمله شبکه‌های القاعده ارتباط نزدیکی دارند. چند ماه پیش ایمن الظواهری، رییس شبکه‌ی القاعده در امن‌ترین نقطه‌ی شهر کابل کشته شد.

همین‌گونه هنوز هم شماری از سران گروه طالبان از جمله، سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله‌ی طالبان و رهبر شبکه‌ی تروریستی حقانی در فهرست سیاه ایالات متحده‌ی امریکا و سازمان ملل است.