نی: عاملان قتل نُه خبرنگار به اشد مجازات محکوم شوند

صبح کابل
نی: عاملان قتل نُه خبرنگار به اشد مجازات محکوم شوند

مسؤولان نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد، در پیوند به بازداشت دو عضو گروه داعش از شهر کابل، می‌گویند که نهادهای عدلی و قضایی عاملان قتل نُه خبرنگار که سال گذشته از سوی گروه داعش جان باختند را، به اشد مجازات محکوم کنند.

روز پنج‌شنبه(۲۱سنبله)، ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که که نیروهای این ریاست، دو نفر از طراحان اصلی گروه تروریستی داعش را در کابل بازداشت کرده اند. در خبرنامه‌ی ریاست عمومی امنیت ملی آمده است که افراد بازداشت‌شده، در ۲۹ حمله‌ی تروریستی در شهر کابل از جمله، حمله بر جان خبرنگاران واقع در شش درک کابل، دست داشتند.

نی یا حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد، با استقبال از بازداشت عاملان قتل خبرنگاران، تأکید کرده که باید تمامی عاملان خشونت‌ها برعلیه خبرنگاران بازداشت شوند.

این نهاد طی اعلامیه‌ای گفته است که ریاست عمومی امنیت ملی در یک روند تحقیق حرفه‌ای، عاملان قتل خبرنگاران را شناسایی و مطابق به آن، اقدام کند. در اعلامیه‌ی این نهاد آمده: «نی همچنان از نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهد که در صورت ثابت شدن سازمان‌دهی این حمله از سوی افراد بازداشت شده، آنان را مطابق قوانین افغانستان به اشد مجازات محکوم نمایند.»

نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد، از نهادهای عدلی و قضایی خواسته است که برای خانواده‌های قربانیان خبرنگاران فرصت دهند تا دیدگاه‌های شان را در قبال کشته شدن فرزندان ‌شان، ابراز کنند.

در ماه ثور سال گذشته خورشیدی، خبرنگاران افغانستان، زمانی که یک حمله‌ی انتحاری را در ساحه‌ی شش‌درک شهر کابل، تحت پوشش قرار می‌دادند، از سوی انتحار‌کننده‌ی داعشی مورد حمله قرار گرفتند. در این حمله نُه خبرنگار جان باختند.