صدیق صدیقی: مذاکرات ناقص در قطر، پیامدهای ناگواری را متوجه افغانستان کرده بود

سید مهدی حسینی
صدیق صدیقی: مذاکرات ناقص در قطر، پیامدهای ناگواری را متوجه افغانستان کرده بود

سخنگوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که نُه دور مذاکرات صلح نمایندگان امریکا و طالبان ناقص بود و این پروسه، پیامدهای ناگواری را متوجه افغانستان کرده بود.

صدیق صدیقی، امروز یک‌شنبه (۱۷ سنبله) در یک نشست خبری گفت که مردم افغانستان صلح می‌خواهند و هرگز به خشونت‌های گروه طالبان تسلیم نخواهند شد.

او افزود: «به باور ما، برای آوردن صلح، معیارهای واضح بسیاری وجود دارد که صلح پایدار و صلح ناقص چگونه در یک کشور برقرار می‌شود. تلاش همه برای صلح پایدار صورت گیرد. صلحی ‌که ابهام در آن وجود نداشته باشد. هرگاه صلح ناقص باشد، نتایج ناگوار در پی خواهد داشت و این صلح ناقص متوجه تمام دنیا خواهد بود.»

آقای صدیقی گفت: «به باور ما، پروسه نواقص خود را داشت؛ اگر این پروسه وارد یک تفاهم‌نامه می‌شد، پیامد ناگواری بود که متوجه کشور ما می‌شد، از این رو، باید با دقت پیش برویم و تحلیل خطرات پروسه را دقیق زیر نظر داشته باشیم.»

سخنگوی رییس‌جمهور، با استقبال از موقف جدید دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، می‌گوید که نُه دور مذاکراتی که در قطر انجام شد، انتظار می‌رفت که نتایج مثبتی به همراه داشته باشد و هر برنامه‌ای که نتواند مانع جنگ شود و آتش‌بس را به میان آورد، باید متوقف شود.

او با بیان این ‌که حکومت افغانستان به دنبال صلحی است که گروه طالبان از جنگ دست بردارند، گفت: «گروه طالبان از یک طرف در قطر مذاکره می‌کنند و از طرف دیگر مردم افغانستان را به گلوله می‌بندند و این امر نه تنها مایه‌ی نگرانی حکومت افغانستان است؛ بلکه جهان را نگران ساخته است.»

بر بنیاد اظهارات سخنگوی رییس‌جمهور، برای حکومت افغانستان ختم جنگ و افغان‌کُشی توسط طالبان، اهمیت دارد و در مذاکرات صلح، ارزش‌های هجده‌ساله‌ی این کشور که با بهای سنگین به دست آمده، مهم است.

صدیقی در ادامه گفت: «رییس‌جمهور در موقف خود برای آوردن صلح پایدار، بسیار ثابت قدم گذاشته است و این برخواسته از خواست مردم افغانستان بوده که اعضای جرگه‌ی مشورتی صلح از حکومت تقاضا کرد که این نقشه راه صلح است و شما بروید با طالبان گفت‌وگو کنید.»

سخنگوی رییس‌جمهور همچنان در مورد نقش اسلام‌آباد در مذاکرات صلح افزود که حکومت افغانستان تا کنون اقدام مثبتی را از جانب پاکستان در مذاکرات صلح ندیده است.

در حالی که قرار بود امروز یک‌شنبه (۱۷سنبله) نشستی میان دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا و طالبان، در کمپ دیوید برگزار شود؛ اما آقای ترامپ این دیدار را لغو کرده و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را نیز متوقف کرده است.

رییس‌جمهور ایالات متحده، دلیل لغو گفت‌وگوهای صلح با طالبان را حمله‌ی این گروه در منطقه‌ی شش‌درک کابل که در آن یک سرباز امریکایی و چندین غیر نظامی کشته شدند، عنوان کرده است.

او تأکید کرده است که طالبان با راه‌اندازی چنین حملاتی، می‌خواهند که موقف شان را در گفت‌وگوهای صلح تقویت کنند؛ اما بی‌خبر از این که با چنین کاری، موقف خود را بدتر کرده اند. آقای ترامپ، گفته است که اگر طالبان نتوانند در جریان گفت‌وگوهای صلح آتش‌بس کنند، پس گفت‌‎وگو با این گروه نیز بی‌معنا خواهد بود.