صلاح‌الدين ربانى از رياست حزب جمعيت اسلامى افغانستان بركنار شد

صبح کابل
صلاح‌الدين ربانى از رياست حزب جمعيت اسلامى افغانستان بركنار شد

نزدیک به ۵۰ نفر از اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، صلاح‌الدین ربانی را از ریاست این حزب، برکنار کرده اند.

یک منبع در حزب جمعیت اسلامی افغانستان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید در حال حاضر، عنایت‌الله شاداب، عضو شورای رهبری و از مؤسسان این حزب، تا برگزاری مجمع عمومی برای انتخاب رییس جدید، ریاست جلسات شورای رهبری این حزب را به عهده گرفته است.

منبع می‌گوید که اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان، به این باور اند که در مذاکرات صلح با طالبان، حضور ضعیفی دارند و از سویی هم، صلاح‌الدین ربانی، مخالف ایجاد شورای مصالحه‌ی ملی بوده و به همین دلیل، شمار زیادی از اعضای شورای رهبری این حزب، تصمیم گرفتند تا آقای ربانی را از این سمت برکنار کنند.

به گفته‌ی منبع، اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، به تازگی، رابطه‌ی خوبی با امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، برقرار کرده‌اند و به این باور اند که آقای صالح، در آینده از موقف سیاسی این حزب و مجاهدین حمایت خواهد کرد و به این گونه تلاش می‌کند که حمایت جهادی‌ها را با خود داشته باشد.

منبع می‌افزاید که صلاح‌الدین ربانی، بعد از ترور برهان‌الدین ربانی، برای مدت محدودی به عنوان رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، تعیین شده بود و در حال حاضر، اعضای شورای رهبری تلاش دارند تا کنگره‌ی جمعیت را برای انتخاب رییس جدید، برگزار کنند تا در مذاکرات صلح، نقش بیشتری داشته باشند.

گفتنی است که پیش از این، حزب جمعیت اسلامی افغانستان به ریاست صلاح‌الدین ربانی که یکی از حامیان اصلی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر بود، اعلام کرد که در توافق اخیر میان عبدالله عبدالله و محمداشرف غنی، به هیچ وجه شریک نیست.

این حزب، اعلام کرده بود که نتیجه‌ی اعلام شده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، خلاف قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی و فاقد استانداردهای لازم مشروعیت بود و از همین رو، هرگونه حکومت بیرون شده از دل این انتخابات، مشروعیت و اعتبار قانونی ندارد و هم‌چنان، امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی میان عبدالله و غنی، به نتیجه‌ی تقلبی انتخابات مشروعیت بخشیده و به اعتماد و باور ملی به روندها و پروسه‌های مردم سالاری آسیب جدی رسانیده و از سویی هم، ساختار متمرکز قدرت نیز حفظ شده است.

این حزب، تأکید کرده بود که پذیرش این موضوع، به معنای عبور از خط سرخ و زیر پا نهادن اصل حیاتی این حزب مبنی بر توزیع افقی قدرت است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x