صلاح‌الدین ربانی: طالبان در اندراب و خوست ولایت بغلان مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

صبح کابل
صلاح‌الدین ربانی: طالبان در اندراب و خوست ولایت بغلان مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی به کشتار غیرنظامیان در ولسوالی‌ خوست و اندراب‌های ولایت بغلان واکنش نشان داده و آن را جنایت جنگی خوانده‌اند.

در اعلامیه‌ای که روز جمعه -۳۱ سرطان-، به نقل از صلاح‌الدین ربانی نشر شده، آمده است که طالبان در ادامه‌ی جنایت‌های جنگی‌ شان علیه مردم افغانستان، در اندراب و خوست ولایت بغلان به ظلم و فاجعه‌های گسترده دست زده‌اند.

در اعلامیه، آمده است: «بازداشت و سر بریدنِ مظلومانه‌ی یک نوجوان در روستای کاسه‌تراش ولسوالی دِه‌صلاح، تیرباران کردن افراد ملکی در ولسوالی قاسان، جست‌وجوی خانه‌به‌خانه و نیز، کوچ اجباری مردم محل نمونه‌هایی از نقض همه‌‌جانبه‌ی حقوق بشر و موازین جنگی توسط طالبان است.»

صلاح‌الدین ربانی هرچند از گزارش اخیر یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان استقبال کرده؛ اما گفته است، جنایت‌هایی که طالبان مرتکب شدند، فراتر از گزارشی که از سوی این نهاد نشر شده، است.

به گفته‌ی آقای ربانی، هر باری که طالبان در مقابل نیروهای مقاومت ملی شکست می‌خورند، دست به آزارواذیت و کشتار مردم افغانستان می‌زنند.

در اعلامیه، آمده است: «گروه طالبان باید بداند همان‌طور که در اثر نادیده‌گرفتنِ اراده‌ی جمعی مردم در طول حیات خویش یک گروه منزوی، دهشت‌افکن و از نظر اخلاقی و فرهنگی شکست‌خورده باقی‌مانده‌است، اکنون نیز به صورت روز‌افزون در انظار جهانیان و مردم افغانستان منفورتر و ناکام‌تر می‌شود.»

این در حالی است که اخیرا افراد طالبان بار دیگر در ولسوالی خوست و اندراب‌ها غیرنظامیان را به گلوله‌ بستند و هم‌چنان زیادی از خانواده‌ها به دلیل خشونت‌ این گروه مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌اند.