ربانی: کمیسیون انتخابات مسؤول عواقب ناگوار تقلب در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود

عبدالرازق اختیاربیگ
ربانی: کمیسیون انتخابات مسؤول عواقب ناگوار تقلب در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود

سرپرست وزارت خارجه‌ی افغانستان می‌گوید که تقلب در انتخابات ریاست جمهوری قابل قبول نیست و کمیسیون انتخابات مسؤول عواقب ناگوار تقلب در انتخابات خواهد بود.

صلاح الدین ربانی، روز جمعه (۲۹سبنله) در مراسم یادبود از هشتمین سالروز ترور برهان‌الدین ربانی، رییس پیشین شورای عالی صلح گفت، تقلبی که در انتخابات‌ پارلمانی صورت گرفت، نباید در انتخابات ریاست جمهوری تکرار شود.

آقای ربانی افزود: «در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری، پیام من به رهبری کمیسیون انتخاباتی این است که اگر جلو تقلب گرفته نشود و با تقلب برخورد جدی نشود، مطمئناً این بار کسی کوتاه نمی‌آید و هر فاجعه‌ی که فردا در افغانستان رخ دهد. مسؤول و پاسخ‌ده عواقب ناگوار در مقابل قانون، تاریخ و مردم شما خواهید بود.»

او هم‌چنان از مردم افغانستان خواست که در انتخابات ریاست جمهوری کنند و در انتخاب رییس جمهور آینده خود دقیق باشند.

سرپرست وزارت خارجه‌ی افغانستان درحالی بر شفافیت در انتخابات ریاست جمهوری تاکید می‌کند که قرار است تا کمتر از یک هفته‌ی دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود.

رهبری کمیسیون انتخابات اما گفته است که تمام آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست‌‌جمهوری گرفته شده  و مواد غیر حساس و غیر حساس انتخابات به ولایت‌های افغانستان فرستاده شده است.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات در جریان هفته‌ی جاری در یک نشست خبری تاکید کرد که انتخابات به گونه‌ی شفاف برگزار می‌شود و از آرای مردم نیز حفاظت خواهد شد.

 بانو نورستانی گفت: «در حال حاضر تمام آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات اتخاذ شده است و مشکلی وجود ندارد. انتخابات در زمان تعیین شده‌اش برگزار خواهد شد و ما از آرای مردم حفاظت خواهیم کرد. مام به برگزاری یک انتخابات عاری از تقلب متعهد استیم.»

از سویی‌هم نهادهای امنیتی نیز گفته اند که نزدیک به ۱۰۰  نیروهای امنیتی برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری تنظیم شده اند.

با این همه اما گفته می‌شود که به دلیل تهدیدهای امنیتی، ۴۳۱ مرکز رأی‌دهی در روز انتخابات مسدود خواهد بود و نزدیک به ۷۰۰ مرکز رأی‌دهی دیگر در تهدیدهای بلند امنیتی قرار دارد.