صلاح‌الدین ربانی: با پروسه‌ی صلح نباید پروژه‌ا‌ی برخورد شود

صبح کابل
صلاح‌الدین ربانی: با پروسه‌ی صلح نباید پروژه‌ا‌ی برخورد شود

صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، تاکید کرده است که با روند فعلی گفت‌وگوهای صلح افغانستان، نباید به صورت پروژه‌‌ای برخورد شود.

آقای ربانی که روز جمعه (۱۸ میزان)، در مراسم نهمین سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی – رییس پیشین شورای عالی صلح- در بدخشان صحبت می‌کرد، گفت که برخورد پروژه‌ای با پروسه‌ی صلح، نبود یک چارچوب کلان و همه‌شمول ملی، ثمره اش رسیدن به بن‌بست و خلق بی‌اعتمادی بیش‌تر نسبت به آینده‌ی صلح‌آمیز در افغانستان است.

آقای ربانی، تاکید کرد که صلح عادلانه و پایدار در افغانستان، تنها با حضور و مشارکت معنادار جوانب اصلی منازعه و همه نیروهای مردمی در یک چارچوب کلان و همه‌شمول ملی، امکان‌پذیر است.

او گفت که پس از سال‌ها جنگ و خون‌ریزی، اکنون روزنه‌ی کوچکی برای پایان‌دادان مسالمت‌آمیز منازعه در افغانستان ایجاد شده که امیدوارکننده است و جمعیت اسلامی افغانستان نیز، به پروسه‌ی صلح کنونی از همین چشم‌انداز می‌بیند.

به گفته‌ی ربانی، تنها در چارچوب پروسه‌ی کلان و همه‌شمول ملی است که می‌توانیم به بررسی و شناسایی ریشه‌های اصلی جنگ داخلی و خارجی و هم‌چنان در مودر پسا‌صلح افغانستان، کار و گفت‌وگو کنیم.

رییس حزب جمعیت، گفت: «به همین دلیل خواستار صلح جدی، عادلانه و پایدار در کشور استیم؛ زیرا در صورت تداوم جنگ، همان‌گونه که در گذشته هزینه‌های بزرگی پرداخته ایم، در آینده نیز هزینه‌های سنگین را پرداخت خواهیم کرد.»

آقای ربانی، در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که مراسم گشایش گفت‌وگوهای صلح افغانستان، روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر برگزار شده است؛ اما تا هنوز که نزدیک به چهار هفته از گشایش گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گذرد، هیئت‌های دو طرف به دلیل دو مورد اختلافی، نتوانسته اند، گفت‌وگوهای اصلی را آغاز کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x